Banka Goldman Sachs změnila názor. K dohodě mezi Spojenými státy a Čínou nedojde před prezidentskými volbami v USA v příštím roce, jak dosud předpokládala. Bohužel, nejedná se o ekonomicky příznivý názorový posun, smysl však dává značný. Jak ze strany Washingtonu, tak Pekingu.
To proto, že Spojené státy i Čína mají po ruce měnovou munici, kterou mohou alespoň na čas vzpružit svoji ekonomiku. Americký prezident Donald Trump tak poslední dobou spíše než na Čínu tlačí na americkou centrální banku, aby snižovala úrokové sazby agresivněji. Trh navíc spekuluje, že v případě nutnosti sama Trumpova administrativa intervenuje za slabší dolar. Trump je zjevně ochotný učinit všelicos, aby se mu ekonomika kvůli obchodní válce před volbami nepoložila. Jen jedno neudělá – Číňanům neustoupí ani o píď. Bojí se, že by osudově ztratil tvář.
Téhož se bojí i Peking. Ten si však může navíc ještě malovat, že třeba Trump příští rok ani znovuzvolen nebude. Tak proč činit ústupky hned teď. Třeba Trumpa nahradí někdo smířlivější. Rok a něco už to Čína vydrží. Tím spíše, když Peking zapojí další měnověpolitickou munici. Aby si zbytečně dále neoslaboval měnu, zvolí místo snížení sazeb třeba jen další redukci rezervních požadavků bankám.
Zdá se tedy, že USA s Čínou začnou opravdu jednat nejdříve teprve až po prezidentských volbách. S Trumpem či bez něj. Do té doby ovšem budou vážně strádat Evropa či Japonsko, které už na rozdíl od USA a Číny prakticky žádnou měnovou munici ve svém arzenálu nemají.
Vyšlo v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.