#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Smrt jednocentu

10. dubna 2012

POP-EKONOMIE

Je to malé, nepotřebné, ba na obtíž, nevydělá si to na sebe – co to je? Kanadský jednocent! Výroba této mince stojí 1,6 centu – zejména kvůli rostoucím cenám kovů, z nichž je vyráběna. Kanadská vláda odhaduje, že každý rok přichází o 11 milionů dolarů jenom kvůli tomu, že do oběhu vrhá další a další tyto drobné mince. Zmíněná suma přitom nezahrnuje zvýšené náklady manipulační a psychologické, jež vznikají firmám i spotřebitelům, kteří se musí s existencí jednocentu při svých transakcích stále nějak vypořádávat (quebecká banka Desjardins spočítala, že existence mince vyšla roku 2006 celou kanadskou ekonomiku na 150 milionů dolarů). Záhadou proto zůstává, proč kanadské vládě trvalo tak dlouho, než se rozhodla mince přestat dávat do oběhu – tak totiž plánuje podle svého Akčního hospodářského plánu pro rok 2012 učinit až letos na podzim.
Je to malé, nepotřebné, ba na obtíž, nevydělá si to na sebe – co to je?
Americký jednocent! Ještě větší záhadou tudíž je, proč Spojené státy – na rozdíl od svého severního souseda – dosud o stažení jednocentů neuvažují. Záhadný rébus má možná své rozuzlení. Administrativa USA si totiž nemusí zrovna dvakrát přát, aby si široká veřejnost uvědomila, jak příliš za poslední léta dolar znehodnotil. A jednocent je jistý symbol. S jeho smrtí by mohla zemřít i iluze, že dolar je stále pevnou a solidní měnou.
Když se roku 1886 začala v USA prodávat Coca­Cola, na jednu její lahev stačilo zákazníkům pět jednocentů. Stejné množství téhož nápoje bylo možno za nezměněnou cenu koupit i o více než 70 let později; lahev Coca­Coly se na některých místech Spojených států prodávala za pět centů ještě v březnu 1959! Celý poměrně dlouhý lidský život nemusel stačit na to, aby člověk poznal jinou cenu legendárního pitiva. Tehdy byl dolar pevnou a solidní měnou.
Dnes je na jednu malou lahev Coca­Coly potřeba alespoň 100 jednocentů. Vydat se v kanadských šlépějích tak Americe opravdu stojí za vážné zvážení.

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře