#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Složité podnikání v Česku

22. listopadu 2018

Proč se Česko propadlo na žebříčku podmínek pro podnikání? Ázerbájdžán, Kazachstán, Rwanda, Rusko a Francie. Tuto nesourodou pětici zemí spojuje minimálně jedno. V letošním vydání srovnávací studie Doing Business předběhly Českou republiku. Podnikání je v nich jednodušší než u nás.

To ovšem pro nás není nejlepší vizitka. Vždyť Ázerbájdžán a Kazachstán tu má kdekdo za středo asijské orientální despocie a Rusko zase za krajně autoritářský režim. O Rwandě se obecně míní, že uvízla kdesi v pravěku, a Francie je prý tak přebyrokratizovaná, že to má do roka a do dne spočtené. Česko se v žebříčku, který od roku 2005 publikuje Světová banka, propadá už od předloňska. To skončilo na své dosud nejlepší pozici, sedmadvacáté. Loni už stačilo pouze na 30. příčku, a letos jsme tedy pětatřicátí. V roce 2005 jsme byli jedenačtyřicátí, takže jsme o šest příček výše než tehdy. Zmíněná Rwanda si ale za stejnou dobu polepšila o 110 příček, ze 139. na 29. místo. A taková Gruzie se zase vyšvihla o 94 pozic, ze stého místa na letošní šesté. Máme se tedy kde inspirovat.

Stavební povolení

Česko stahuje dolů příliš náročný proces založení firmy a ještě náročnější procedura získání stavebního povolení. V těchto dvou ukazatelích se umisťujme mimo první stovku zemí. Celkově jich Světová banka posuzovala 190, šampiónem žebříčku je Nový Zéland, Somálsko jej naopak uzavírá.

Může nás utěšovat, že třeba Slovensko si od roku 2005 v žebříčku pohoršilo. To je však jen slabá útěcha tváří v tvář horšící se pozici uplynulých let. Současná vláda opravdu nemůže říkat, že jí na srdci leží podnikatelovo blaho. Mnohem spíš naslouchá důchodcům a státním zaměstnancům. Zdá se to být samozřejmě, vždyť jde o vládu středolevou.

Bylo líp

Jenže středolevá nebo levá vládní sestava ještě automaticky nevedou k poměrně špatnému umístění. Vždyť jestliže zprůměrujeme naše umístění v jednotlivých letech od roku 2005, vychází průměr na 53. příčku. Lepší než třiapadesátí jsme skončili v letech 2005 a 2006, tedy převážně za vlád, jež dirigovali sociální demokraté a jejich premiéři Gross a Paroubek.
Poté, v letech 2007 až 2013, jsme se umísťovali na horším než 53. místě (nejhůře na 75. příčce, shodně v letech 2008 a 2013), tedy podprůměrně. To bylo převážně za vlád pravicových, tedy dvou Topolánkových a pak Nečasovy. Za vlády sociálně demokratického premiéra Sobotky jsme dopadli opět nadprůměrně, když jsme se mezi lety 2014 a 2017 dostali ze 44. na již zmíněnou loňskou třicátou pozici. No a za premiéra Babiše si pohoršujeme.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře