Slábnutí rublu český zahraniční obchod nepoškodí. Poškodí pouze jednotlivé firmy, např. Hamé.
Náš vývoz do Ruska činí letos jen 2,4 % celkového exportu.
Ruské zboží dovážené do České republiky zlevní.
V letošním roce zatím český export zboží do Ruska činí dvě procenta našeho celkového vývozu. Takže tuzemský export jako celek oslabováním dolaru nijak výrazně zasažen nebude. Mnohem důležitější je pro český export jako celek kondice evropské ekonomiky, vždyť export do Ruska letos zatím představuje pouze 2,4 procenta našeho vývozu do zemí EU. Na jednotlivé podniky a firmy, které do Ruska vyvážejí, slábnoucí rubl ovšem nepochybně dolehne.
Není náhodné, že v rámci probíhajícího desetiletí bylo prakticky nejslabším čtvrtletím, co se objemu našeho vývozu do Ruska týče, první čtvrtletí roku 2016. Tehdy se rubl ocital na svém mnohaletém minimu jak vůči dolaru, tak vůči koruně. Momentálně se tomuto minimu opět přibližuje, což činí české výrobky na ruském trhu méně konkurenceschopné tváří v tvář tamní domácí produkci. Ruští odběratelé se zejména při déle trvajícím oslabení rublu „porozhlédnou“ u domácí konkurence našich vývozců a začnou ve vyšší míře poptávat například ruské automobily nebo ruskou strojírenskou techniku. Při propadu rublu koncem roku 2014 se řada českých firem z Ruska dokonce musela úplně stáhnout. Nutno však říci, že tehdejší oslabení rublu bylo násobně dramatičtější než to současné. Zasaženy budou při současném oslabení rublu – zejména bude-li trvalejšího rázu – ale i české firmy, které mají v Rusku přímo své závody, jako je Hamé, neboť i ony budou v přepočtu z rublu do jiné měny inkasovat méně. Naopak ruské zboží dovážené do České republiky zlevní.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.