Evropě asi vážně není pomoci. Vede studenou obchodní válku, zcela nesmyslnou, se Spojenými státy (pocítil ji – namátkou – Volkswagen, Apple či nejnověji Deutsche Bank). Slábne ekonomicky i geopoliticky. Přitom klíčovým důvodem je chabý růst produktivity. Může za něj z podstatné části přemíra regulací a související závody v lobbistickém dobývání renty mezi korporacemi, jejichž zisky stále významněji – a zvláště po roce 2000 – odrážejí právě toto dobývání.
James Bessen napsal na toto téma vynikající studii, cituje z ní i Harvard B usiness Review; zabývá se předně situací v USA, ale evropské země nepochybně vykazují podobná, ne-li mrzutější čísla. Ostatně, evropská levice na to – i když pochopitelně nejen na to – začíná těžce doplácet.
Michel Houellebecq, autor Podvolených, ve svém nedávném fejetonu pro Neue Zürcher Zeitung varuje, zejména v kontextu střet u s islamismem, že Evropa páchá sebevraždu, a to nikoli pomalou. Důvodem je podle něj to, že evropští politici, převážně levicoví, jsou slabí.
Dodejme, že jsou slabí i proto, že je slabá ekonomika, že je slabá produktivita. Vinou jejich regulatorních zásahů. Vinou zbytečností, jako jsou na řizované „sick days“, jež nyní míří bohužel i do Česka.
Houellebecq ale také praví, že levice umírá, že je jako zvíře zahnané do kouta, pročež také tak agresívní a zlovolná.
I taková na první pohled maličkost, jako je uzákonění „sick days“, tak v kontextu čtení Houellebecqova textu může být projevem této agresivity; agresivity dotěrného regulatorního zasahování do vš emožných, i titěrných aspektů lidské působnosti. Jiným projevem téhož – zcela odlišného měřítka – je ona obchodní válka s USA. Zásadní otázkou tak zůstává jen to, zda evropská levice zhyne dříve, než Evropa svoji sebevraždu dokoná.
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.