#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Skandální „normál“

5. prosince 2013

Bankéři už nemohou sázet na přehlíživost úřadů

O neutěšené ekonomické realitě doby po finanční krizi se občas hovoří jako o „novém normálu“. Lze říci, že svůj vlastní tísnivý „nový normál“ sdílí i světoví velkobankéři. Normou se jim stal skandál. Skandál stíhá skandál – v obřích proporcích.
Jen co Evropská komise uzavřela megaskandál č. 1, týkající se manipulace s londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou, objevily se zprávy o vyšetřování megaskandálu č. 2, jehož podstata tkví též v manipulaci – nyní s devizovými kurzy. Opět jsou v něm namočeny největší světové banky. Opět měly z manipulací nezákonně profitovat.
Skutečnost, že velkobankéřům je „novým normálem“ vlastně permanentní průšvih, patrně není náhodná. Finanční krizi způsobili právě oni, míní podstatná část veřejnosti i řada odborníků. Politici tedy o to více schytali, že se jali ony nenáviděné „bankstery“ v prvních letech krize nákladně sanovat na účet daňového poplatníka. Nyní – vedeni hněvem veřejnosti – se snaží vůči velkobankéřstvu postupovat rázněji. S vírou, že bedlivějším dohledem a razantnějším potíráním nekalostí další krizi zamezí, a s přesvědčením, že tím zároveň částečně napraví i svoji pošramocenou reputaci u veřejnosti.
Zdá se totiž, že k neoprávněným manipulacím – alespoň tedy k těm v rámci megaskandálu č. 1 – docházelo dlouhá léta, ne-li desetiletí. Loni v létě vyšel ve Financial Times článek, jenž vzbudil značný rozruch: někdejší makléř banky Morgan Stanley v něm uvedl, že dané manipulace býval svědkem už počínaje rokem 1991, a naznačil, že regulační orgány nad děním přivíraly oči. Dost možná, že se podobných „memoárů“ nadějeme i v případě megaskandálu č. 2 a že -v souladu s „novým normálem“ – se dočkáme taktéž megaskandálů s ještě vyššími pořadovými čísly.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře