Rok 2016 bude ve znamení „mánie fúzí a akvizic“. Tak si v prosinci zavěštila poradenská společnost PwC. V prvních letošních týdnech, poznamenaných strachem o ekonomický vývoj v Číně a burzovními pády, se zdálo, že to tak horké nebude. V polovině února se ale situace na trzích zklidnila. Korporace přitom stále mají hodně hotovosti a americká centrální banka navzdory častým prognózám ze začátku roku letos takřka jistě zpřísní měnovou politiku méně než čtyřikrát, pokud vůbec.
I nadále tak pokračuje z dějinné perspektivy už sedmá vlna fúzí a akvizic. Tyto vlny ve svých studiích identifikuje Univerzita v Yorku a společnost KPMG. První vlna začala v roce 1893, sedmá v roce 2014, kdy se na trhy po krizi vrátil optimismus. Loňský rok pak objemem fúzí a akvizic přesahujících pět bilionů dolarů překonal vrcholný rok šesté vlny, rok 2007 se 4,6 miliardy dolarů. Zatímco tehdy byl každý týden uzavřen v průměru jeden obchod za více než 10 miliard dolarů, loni už to bylo 1,5 takového obchodu.
Včera dojednané spojení londýnské a německé burzy prognózu PwC potvrzuje. Uvidíme, zda letos vlna fúzí a akvizic zasáhne i Česko. Objem tuzemských nákupů a prodejů firem loni podle společnosti EY dosáhl 7,2 miliardy dolarů. Sice nešlo o rekord, ale byl to velice solidní výsledek. Našlápnuto je.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.