Po dvanácti letech existence čeká dnes kryptoměnu bitcoin jedna z největších výzev jeho dosavadní historie. Stává se poprvé oficiálně používaným, zákonným platidlem některé ze zemí světa. A sice středoamerického Salvadoru. Odpůrci i příznivci kryptoměny budou tento experiment bedlivě sledovat. Veřejnost v Salvadoru však nad vládním opatřením učinit digitální měnu měnou zákonnou nijak zvlášť nejásá.
Salvador před dnešním krokem nakoupil 400 bitcoinů v ceně zhruba 20 milionů dolarů. Čtyřicetiletý prezident země, Nayib Bukele, sám velký fanoušek bitcoinu a hlavní iniciátor jeho přijetí jakožto zákonného platidla, slibuje, že země nakoupí ještě „mnohem více“ kryptoměny. Bukele se tak za peníze salvadorských daňových poplatníků stává alespoň u části celosvětové komunity stoupenců bitcoinu kultovní figurou, což je dost možná jeho stěžejní cíl. Je však otázkou, na kolik je kompatibilní s původní myšlenkou bitcoinu. Ale řekněme, že jinak další rozvoj bitcoinu coby zákonného platidla některé ze zemí možný prakticky není.
Kterýkoli občan Salvadoru se registruje číslem svého „občanského průkazu“, svým občanským identifikačním číslem, získá přístup do vládní bitcoinové peněženky Chivo a i k bitcoinu v hodnotě třiceti dolarů, který v ní vláda pro každého náležitě registrovaného občana přichystala. Vláda od dneška vyžaduje, aby prodejci zboží a služeb bitcoin přijímali. Měli několik měsíců na to, aby k tomu uzpůsobili technologie, které využívají. Zároveň je možné od dneška v bitcoinu platit daně.
Bukeleho vláda v zemi instalovala 200 bitcoinmatů, v nichž je možné směnit kryptoměnu za dolar. Americký dolar je další oficiální měnou Salvadoru, neboť ve vlastní původní měnu ztratila veřejnost důvěru. Salvadorské ministerstvo financí zřídilo k podpoře bitcoinových transakcí v zemi státní fond Bandesal, který disponuje majetkem za 150 milionů dolarů.
Salvador je vysoce závislý na remitencích, tedy platbách, které jeho občané posílají do země ze zahraničí, kde pracují a vydělávají. Ročně činí šest miliard dolarů. Bukele míní, že využíváním bitcoinu se ušetří 400 milionů dolarů ročně na poplatcích souvisejících s těmito platbami.
Obyvatelé Salvadoru ale nesouhlasí. Dvě třetiny z nich podle aktuálního průzkumu soudí, že „bitcoinový zákon“ by měl být zrušen.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.