Ekonomové jsou obecně viděni jako jacísi počtáři peněz, kteří se nakonec – bohudík, oddechnou si jedni, bohužel, zasupí druzí – stejně poddají politické vůli. Závěry ekonomických analýz zkrátka nemívají ani zdaleka takovou váhu jako závěry politických handlů. Občas se však najdou i takoví ekonomové, kteří naopak udávají tón politice – kteří nejen konstruují teoretické modely, nýbrž utvářejí celé hospodářské systémy a vychovávají ty, co takové systémy řídí.
Málokterý ekonom ovlivnil ve dvacátém století „reálný svět“ více než šestaosmdesátiletý Arnold Harberger, profesor Kalifornské univerzity v Los Angeles. Její nemalý kampus plný zeleně, jejž ze severu obepíná proslulý Sunset Boulevard, je mu ale základnou až od půle osmdesátých let. Předtím působil na univerzitě v Chicagu. S nadsázkou jen nepatrnou lze říci, že právě v tomto městě se začala psát historie celé latinskoamerické ekonomie, zpočátku zejména chilské. Spolupráce Chicagské univerzity (a v prvé řadě právě Harbergera) s Katolickou univerzitou v Chile, jež započala v padesátých letech, totiž stojí za fenoménem takzvaných „Chicago Boys“, čili mladých chilských protržních ekonomů, kteří od šedesátých let začali působit na klíčových ekonomických postech v zemi. „Chicago Boys“ je ovšem i jízlivá nálepka – zejména evropská levice nemohla dlouho rozdýchat, že se tito ekonomové později podíleli na hospodářských reformách diktátora Augusta Pinocheta. A coby jejich zásadní mentor to „schytal“ i Harberger.
„S Pinochetem jsem se osobně setkal třikrát,“ řekl Harberger autorovi blogu. „Zatímco s předchozím chilským prezidentem Freiem jsem se přátelil, s Pinochetem nikdy.“ Připouští ale, že to byla právě vláda tvrdé ruky generála Pinocheta, která umožnila prosazení pravicových reforem v režii „Chicago Boys“. „Demokratické země Latinské Americky by se v té době k takovým reformám neodvážily.“ Nyní je tomu ale jinak: i další země Latinské Ameriky přejímají úspěšný chilský model (Chile mimochodem velmi dobře přestálo nedávnou globální finanční krizi) – otevírají své ekonomiky, odstraňují cenové kontroly, uvolňují pracovní trh, reformují sociální systém. „To, že vymizela špatná levicová ekonomie šedesátých a sedmdesátých let, považuji za zázrak,“ říká dnes Harberger. A jeho „Chicago Boys“ už okupují ministerstva a centrální banky nejen v Chile, ale i v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky.
Lukáš Kovanda, Los Angeles
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.