#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Růst české ekonomiky zaostal za očekávání, navzdory vyšší spotřebě domácností

30. července 2024

Zklamala průmyslová výroba

Výkon české ekonomiky ve druhém letošním čtvrtletí podle předběžného odhadu zaostal za drtivou většinou expertních očekávání. Hospodářství přidalo meziročně 0,4 procenta, mezičtvrtletně pak rostlo o 0,3 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů růst o 0,6, resp. 0,5 procenta.

Meziroční růst ekonomiky táhla hlavně spotřeba domácností. Ty po dvou letech citelného propadu reálných příjmů letos registrují určité zlepšení své finanční situace, vyhlížejí celoroční vzestup reálných příjmů, což je osměluje k vyšší spotřebě. Kromě dopadů loňské a předloňské mimořádné inflace překonávají také loňské obavy z dopadů letos zavedeného konsolidačního balíčku, což je taktéž vede k vyšší spotřebě.

Pozitivní vliv na růst měla i zahraniční poptávka, resp. čistý vývoz z ČR. Příznivý vývoj vývozu byl však umožněn mnohem spíše vyskladňováním zásob než růstem průmyslové výroby, což dokládá fakt, že změna stavu zásob ve druhém čtvrtletí působila na růst české ekonomiky negativně.

Slabší než očekávaný růst české ekonomiky je z hlediska České národní banky důvodem spíše pro výraznější snižování úrokových sazeb, ačkoli předpokládáme že tento týden je sníží pouze o 0,25 procentního bodu. Za celý letošní rok česká ekonomika přidá rovné jedno procento, v příštím pak 1,8 procenta. Rizikem pro ni je právě i to, že by ČNB postupovala s redukcí úrokových sazeb příliš pomalu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře