Český statistický úřad dnes zpřesnil svůj odhad růst reálného hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí. Zatímco dle předběžného odhadu rostla ekonomika meziročně tempem 2,3 procenta, zpřesněný odhad vyčísluje expanzi na 2,4 procenta. Příznivé je, že jak investice, tak spotřeba oproti druhému čtvrtletí zrychlily. Meziroční růst spotřeby zrychlil ze 3,3 na 3,8 procenta, zatímco investice zrychlily ze 2,4 na 3,3. Hrubá přidaná hodnota i hrubý domácí produkt rostly meziročně shodným tempem jako ve druhém čtvrtletí, tedy zmíněným tempem 2,4 procenta. Důvod, proč růst není navzdory zrychlení spotřeby a investic vyšší, tkví ve slabším výkonu zahraničního obchodu. Česká republika celkově citelně zaostala za dalšími zeměmi Visegrádské skupiny.
Zatímco ostatní země pelotonu V4 očekávání trhu překonaly, česká ekonomika jej nenaplnila. Navíc je její růst ani ne poloviční v porovnání s průměrným růstem v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Polská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí meziročním tempem 5,1 procenta, Maďarsko přidalo pět procent a Slovensko 4,6 procenta. Znatelnou ztrátu dynamiky české ekonomiky lze přitom na vyšší srovnávací základnu loňského roku svádět jen částečně, neboť Polsko loni ve třetím čtvrtletí rostlo ještě výrazněji než ČR.
Česká ekonomika doplatila na silnou provázanost s ekonomikou německou. Ta ve třetím čtvrtletí stagnovala vinou těžkostí v automobilovém průmyslu, který se potýká s přechodem na nové emisní testy a trpí také hrozbou světové obchodní války. Americký prezident Donald Trump si nadále pohrává s myšlenkou zavedení cel na dovoz evropských automobilů.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.