#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ruské TV vysílání v USA „zatápí“ Obamovi, zápasí s establishmentem

1. září 2011

Amerika se mění. Rychleji, než by jeden myslel. Na newyorské Páté avenue, v ústředí magazínu Forbes, se však čas zastavil; ještě tam zjevně věří, že ne každý je potenciální terorista.

Do útrob letité budovy, kterou zkrášluje stěží napodobitelná patina, lze vstoupit dokonce bez magnetické kartičky! Ba co víc, návštěvníky, míří-li za ním, schází dolů po schodech „vyzvednout“ sám šéf, Steve Forbes. Žádné kartičky, žádné asistentky. Člověk má prostě pocit, že je člověkem; vítán je vřele – a osobně.

Drobná zasedačka, snad i knihovna, kde autor blogu Forbese zpovídal, skýtá další milé překvapení – zdobí ji plakát, na němž se skví Pražský hrad a česká vlajka. „Dohlížel jsem nad rozhlasovými stanicemi Svobodná Evropa a Svoboda,“ vysvětluje Forbes. Do funkce v Radě pro mezinárodní vysílání jej v roce 1985 jmenoval prezident Reagan. „Vzpomínám si, jak jsme s Václavem Havlem domlouvali přesun stanic z Mnichova do Prahy,“ vybavuje si první půli devadesátých let. Duch reaganovské Ameriky jako by zdi ústředí na Páté avenue nikdy neopustil.

Ač Reagana a Obamu dělí v historickém sledu jen tři další prezidenti, obamovská Amerika je jiná. Diametrálně. Své si o tom myslí třeba Paul Craig Roberts (rozhovor autora blogu), Reaganův klíčový ekonom – je jedním z duchovních otců „reaganomiky“. Vzdychá si, že k situaci v USA – ať už politické či ekonomické – se v současnosti může mediálně vyjadřovat téměř už jen v televizi Russia Today. Snad proto, že je dost kritický k establishmentu, jej do mainstreamových amerických médií nepouštějí. Bez zaváhání, i když zahořkle přikyvuje, že americké vysílání Russia Today, která sídlí v Moskvě, připomíná někdejší pronikání rádií Svobodná Evropa a Svoboda do éteru za železnou oponou.

Ostatně i sám Forbes v uvedeném rozhovoru vyjmenovává „tradiční“ americká média. Ta podle něho hájí velkou vládu, značnou roli státu a jeho orgánů – jsou mainstreamová a poplatná establishmentu (a proto v nich nezaznívají názory lidí Robertsova typu). Tato média – třeba list New York Times – převážně utvářejí dnešní Ameriku: Ameriku Obamy, Ameriku obavy (z terorismu), Ameriku magnetických karet. Méně vřelou Ameriku.

Lukáš Kovanda, New York

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře