Cena ropy na světových trzích se drží stále poměrně vysoko. Dojde proto k dalšímu zdražení pohonných hmot v ČR. Ty zdražovaly v uplynulých sedmi dnech i o týden dříve. V uplynulých sedmi dnech zdražil jak benzín, tak nafta, i když opět jen mírně. Průměrná cena benzínu Natural 95 se oproti situaci před týdnem zvýšila o dva haléře na litr a činí 27,79 koruny za litr. Nafta nyní stojí 27,09 haléře za litr, tedy o haléř více než před týdnem.
V příštích sedmi dnech je třeba počítat s cenovým růstem pohonných hmot, v rozsahu kolem deseti haléřů za litr. Ropa ve druhé polovině listopadu totiž citelně zdražila. Dopad tohoto zdražení do cen pohonných hmot přitom sílící koruna – vůči dolaru nyní nejsilnější od května 2018 – bude tlumit jen částečně.
Cena ropy Brent během listopadu vzrostla o více než čtvrtinu a poprvé od začátku letošního března atakovala úroveň 50 dolarů za barel. Vzpruhu cenám ropy poskytuje vyhlídka na brzký příchod koronavirové vakcíny. V listopadu společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že testují látky s účinností zhruba 95 procent. Nadějnou látku vyvíjí také společnost AstraZeneca. Trhy s ropou živí naděje, že by po plošnější aplikaci plně účinné vakcíny nastalo poměrně rychlé oživení například světové letecké dopravy nebo globálního turistického ruchu. Třeba v Číně je nyní intenzita leteckého provozu už na 90 procentech obvyklé úrovně. Letos mezinárodní turistický ruch poklesne podle OECD o 80 procent.
Informace o vakcíně celkově vnáší na trhy, třeba i akciové, optimismus, který zlepšuje vyhlídky ohledně budoucího ekonomického výkonu globální ekonomiky, tedy i ohledně celosvětové poptávky po ropě. Související růst cen ropy se ještě teprve plně projeví v cenách pohonných hmot v ČR, takže ty právě v příštích sedmi dnech porostou.
Cenu ropy může ovšem alespoň přechodně snížit případný neúspěch jednání kartelu OPEC a dalších klíčových světových těžařů v čele s Ruskem. Trhy sází na to, že dojde k prodloužení platnosti letošních rozsáhlých škrtů v těžbě ropy i pro období prvního čtvrtletí 2021. Pokud by k tomuto nedošlo, trhy by byly zaskočeny a cena ropy by se výrazně propadla. Úterní online jednání kartelu bylo přeloženo na dnešek, neboť zejména mezi Saúdskou Arábií a Ruskem existuje rozpor ohledně dalšího postupu. Rijád chce škrty prodloužit, zatímco Moskva o poznání vykazuje slabší ochotu k takovému kroku.
Ceny pohonných hmot porostou i v dalších evropských zemích. Podle mezinárodního srovnání je benzín v listopadu levnější než v Česku tradičně v Bulharsku či Rumunsku, ale také v Polsku a poněkud netradičně i v Maďarsku a ve Slovinsku. V Rakousku je cenově srovnatelný. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Bulharsko či Rumunsko nebo Polsko. V Rakousku, na Slovensku je cenově srovnatelná. V Maďarsku, ve Slovinsku, v Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.