Zlevňování pohonných hmot v ČR v minulém týdnu dále nabralo obrátkách. Dodavatelé a prodejci se totiž zbavili zásob pořízených za vyšší cenu a také je konkurenční boj mezi benzínovými pumpami přiměl snížit své marže tak, aby více odrážely aktuální propad cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent se po dosažení svého mnohaletého maxima počátkem října propadla o takřka pětatřicet procent. Přitom benzín Natural 95 zlevnil u českých čerpacích stanic oproti svému říjnovému mnohaletému maximu pouze o pět procent (z 33,83 koruny za litr na 32,14), kdežto cena nafty se oproti svému listopadovému mnohaletému maximu zatím snížila jen o 3,3 procenta (z 33,78 koruny za litr na 32,66). Nutno však říci, že cena ropy je pouze jednou ze složek konečné ceny pohonných hmot. Dalšími složkami jsou DPH a spotřební daň či výše zmíněné marže. I pokud by ropa zlevnila na cenu nula korun, litr benzínu by čistě kvůli daním stál přibližně šestnáct korun a litr nafty zase třináct.
V posledním týdnu zlevnil benzín o 35 haléřů na litr a nafta o 31 haléřů na litr. Benzín tak poklesl na nejnižší cenovou úroveň od letošního května. Rozdíl mezi cenou litru nafty a cenou litru benzínu se v uplynulých dvou týdnech pohyboval převážně nad úrovní 50 haléřů. Předtím se něco takového přihodilo naposledy v prosinci 2012. Pokles cen nafty tlumí probíhající topná sezóna, jež zvyšuje poptávku po topné naftě, a také fakt, že petrolejová frakce, která se do nafty přidává za účelem dosažení její předepsané kvality, je letos dražší než v uplynulých letech. Celkově je pak cenový pokles pohonných hmot tlumen slabou úrovní koruny vůči dolaru, ve kterém se ropa obchoduje. Česká měna se nyní prodává stále poměrně blízko své nejslabší úrovně vůči dolaru za poslední bezmála půldruhý rok, aktuálně je v porovnání s touto úrovní jen o 2,4 procenta silnější.
V příštím týdnu lze očekávat další znatelné zlevnění pohonných hmot v ČR. Benzín zlevní o 25 haléřů na litr, kdežto nafta o dvacetník. Ceny ropy na světových trzích se po zmíněném dramatickém propadu od posledního listopadového týdne stabilizovaly, ale v posledních dnech opět klesají. Ropa Brent se včera prodávala za cenu jen těsně nad úrovní 56 dolarů za barel, tedy nejlevněji od loňského října.
Ke stabilizaci cen ropy předtím přispěla dohoda kartelu OPEC a přidružených těžařů v čele s Ruskem spočívající o snížení těžby ropy. Ke redukci těžby však bude docházet postupně v řádu několika měsíců a trh zatím není příliš přesvědčen o tom, že jednotliví aktéři dohody své závazky opravdu dodrží. I proto zatím ceny ropy nereagují růstem, a dokonce pokračují v poklesu. Tlak na jejich růst tlumí také napětí v obchodní vztazích USA a Číny, silný dolar nebo hrozba takzvaného tvrdého brexitu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.