V tuzemském sektoru služeb se v třetím čtvrtletí předně projevil růst mezd napříč ekonomikou. Mzdy by za celý letošní rok měly růst reálně o zhruba čtyři procenta a jejich růst se nevyhýbá pochopitelně ani sektoru služeb, kde propisuje do finálních cen. Tržby ve službách tak meziročně vzrostly o 0,3 procenta.
Znatelně se růst mezd projevil v období od července do září zvláště v sektoru informačních a komunikačních technologií, zvláště ve vydavatelské činnosti a vlastní činnosti v oblasti informačních technologií, která zahrnuje služby takzvaných „ajťáků“. Znatelně se projevil též v oblasti stravování a pohostinství, kde se ovšem promítl i růst cen řady potravinových vstupů, například mnoha druhů zeleniny.
V ceně služeb se ale projevil také růst cen realit a nájmů. V oblasti nemovitostí je však přes pokračující nárůst cen realit patrné jisté ochlazování přehřátého trhu, což se v letošním třetím kvartále projevilo poměrně citelným meziročním poklesem tržeb v oblasti nemovitostních služeb, výrazný úbytek zaznamenaly zejména služby realitních kanceláří.
Poměrně výrazný tlak na pokles tržeb ve službách vyvíjel od července do září sektor dopravy, zejména letecké, což souvisí s meziročním poklesem cen pohonných hmot, jistou ztrátou dynamiky cestovního ruchu v ČR a útlumem průmyslové výroby.
Celkově se sektoru služeb v ČR stále daří. Služby tak jako v mnoha jiných zemích světa v současnosti kompenzují pokles v jiných klíčových odvětvích, zejména v průmyslu. Sektor služeb se opírá o růst mezd, který však v příštím roce roce poněkud ztratí na dynamice. To postupně v příštím roce a dalších letech povede také ke ztrátě dynamiky v oblasti služeb.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.