Akcie sociální sítě Twitter budou dnes před začátkem obchodování z newyorské burzy staženy. Včera uzavřely na ceně 53,70 dolaru za kus. Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, šéf automobilky Tesla, dnes totiž má dokončit svoji akvizici firmy.
Twitter pořídil za cenu odpovídající 54,20 dolaru na akcii. Z hlediska včerejší uzavírací ceny tak šlo o akvizici nevýhodnou. To, že firmu pořídil za předraženou cenu, si uvědomuje i sám Musk. Z akvizice se snažil vycouvat, nicméně byla mu nařízena soudem. Převzetí musí na základě soudního verdiktu dokončit právě dnes.
V rámci převzetí Musk právě Twitter i stáhne z burzy, což mu usnadní zamýšlené provádění přelomových změn, které totiž nebudou narážet na možný odpor roztříštěné akcionářské struktury burzovních investorů.
Jedním z prvním Muskových kroků coby majitele Twitteru bylo včerejší propuštění klíčových řídících pracovníků Twitteru, včetně dosavadního generálního ředitele Paraga Agrawala. Někteří vrcholní manažeři byli z budovy ústředí i vyvedeni. Musk se zbavil dosavadního finančního ředitele Neda Segala nebo šéfky právního oddělení Vijayai Gaddeové, která měla sehrát stěžejní roli při rozhodnutí pozastavit účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa po „útoku na Kapitol“ ze 6. ledna 2021.
Musk pravděpodobně Trumpův účet nechá obnovit, a to v rámci své snahy sociální síť vymanit z podle jeho názoru až příliš svazujících regulací, jež omezují svobodu projevu a znatelně straní levicovým názorům, jak uvedl na květnové konferenci Financial Times. „Pták je volný,“ napsal na svůj twitterový účet při přebírání podniku – logem Twitteru je právě pták.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.