Ve snímku vystupují přední představitelé české a slovenské komunity nadšenců do kryptoměn, ale také ekonomové, kteří objasňují fungování peněz a zákonitosti finančnictví – a odhalují, co kryptoměny přinášejí nového. „Zjistili jsme, že v Česku i na Slovensku máme velmi silnou a celosvětově významnou komunitu kryptoměnových nadšenců, kteří se problematice věnují opravdu do hloubky, v podstatně už od vzniku bitcoinu v roce 2009,“ říká režisér dokumentu Boris Vereš.
Právě o výpovědi těchto lidí se film opírá. Ve snímku vystupuje například Alena Vránová, spoluzakladatelka SatoshiLabs, společnosti, která vyvíjí Trezor, mezinárodně proslulou fyzickou peněženku na kryptoměny. U zrodu Trezoru stál také další účinkující, Marek Palatinus, zakladatel prvního světového centra (poolu) těžby kryptoměn SlushPool. Dále v dokumentu promlouvá třeba Roman Týc, spoluzakladatel umělecké skupiny Ztohoven, která se kromě svých kontroverzních projektů zasloužila o založení pražské Paralelní polis, což je neformální centrum příznivců kryptoměn v ČR. Své názory přidávají čeští a slovenští ekonomové jako Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér České národní banky, Juraj Karpiš, spoluzakladatel slovenského Inštitútu ekonomických a společenských analýz, nebo Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády ČR.
Film Libertas vznikal několik let, začal se natáčet v roce 2017. Premiéru odsunula pandemická situace. Kvůli ní se tvůrci nakonec rozhodli dokument premiérově uvést online, jak se včera stalo. Následně hodlají snímek nabízet streamovacím platformám, televizím a filmovým festivalům. Zajímavostí je, že vznik filmu byl částečně financován prostřednictvím právě kryptoměn.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.