Průmyslová výroba loni v listopadu zaostala za očekáváním. Poprvé od srpna 2020 tempo jejího meziročního růstu zvolnilo. Meziročně přidala pouze 0,4 procenta, zatímco v říjnu 1,3 procenta. Meziměsíční dynamika se po růstu v září i říjnu vrátila poměrně nečekaně k poklesu.
Pandemická situace, jež se v listopadu citelně zhoršila nejen v ČR, ale i v řadě zemí, které patří mezi klíčové obchodní partnery Česka, nakonec tedy na tuzemskou průmyslovou výrobu dolehla tíživěji, než se čekalo.
Za celý rok 2020 tak průmysl poklesne o zhruba devět procent.
Postup pandemie v zahraničí se projevil také citelným poklesem meziročního růstu nových zahraničních zakázek našemu průmyslu. Zatímco v září a říjnu rostl objem těchto zakázek zhruba osmiprocentním meziročním tempem, v listopadu došlo dokonce k poklesu jejich objemu, a to poprvé taktéž od srpna 2020. Jistou útěchou, celkově však nedostatečnou, byl v listopadu vývoj zakázek z tuzemska. Ten totiž rostl meziročně více než pětiprocentním tempem, tedy nejrychleji od ledna 2020, od doby před propuknutím pandemie. To signalizuje, že za nečekaně slabým vývojem průmyslové výroby v listopadu stojí spíše ochabnutí zahraniční poptávky než poptávky domácí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.