Slovensko má vyšší inflaci než Česko
Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů slovenských statistiků činila v červnu meziroční inflace na Slovensku... více
V okurkové sezóně se v Česku rozjíždí nekolikátá mediální kampaň za přijetí eura. Část veřejnosti v uplynulých měsících totiž získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší.
Nicméně pro letošek i roky 2024 a 2025 už české, slovenské a mezinárodní instituce prognózují citelně nižší inflaci Česku než Slovensku, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Letos to má být ještě celkem těsné. V Česku má být inflace celoročně 10,9 %, na Slovensku 11,3 %. Příští rok už ale v Česku jen 2,5 %, kdežto na Slovensku 5,2 % (více než dvojnásobná!). Roku 2025 to pak má být 2,1 % vs. 3,4 %, opět ve prospěch Česka.
To však není vše. Třeba podle dnes vydané statistiky Eurostatu vykazuje Česko v posledních třech měsících průměrnou míru nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let věku ve výši 10,5 %, zatímco Slovensko 18,8 %.
Jak to souvisí s inflací? Nižší míra nezaměstnanosti má tendenci tlačit inflaci vzhůru, neboť související nouze o vhodné pracovníky nutí zaměstnavatele více přidávat. Což působí inflačně. Slovensko tedy má letos i v příštích dvou letech vykazovat citelně vyšší inflaci než Česko, přestože vykazuje dramaticky vyšší nezaměstnanost mladých a přestože vykazuje vyšší celkovou nezaměstnanost!
Spotřebitelské ceny rostou – a podle všeho porostou – na Slovensku rychleji než v Česku, přestože by tamní mnohem vyšší nezaměstnanost (zejména, ale nejen mladých) měla jejich růst tlačit pod úroveň české inflace!
Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů slovenských statistiků činila v červnu meziroční inflace na Slovensku... více
Inflační vlna, která se právě prohání Evropou, je mnohým stoupencům eura argumentem pro co nejrychlejší vstup do eurozóny. Upozorňují, že... více
Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů činila v květnu inflace na Slovensku 11,9 procenta, zatímco... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.