#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Proč mají Češi letos v rámci EU tak mimořádně levné pohonné hmoty?

2. srpna 2024

Česko stále ve velkém nakupuje levnou ruskou ropu, na rozdíl i třeba od Polska či Rumunska

Proč má Česko toto léto jedny z nejlevnějších cen pohonných hmot v EU? Mimořádně jsou levnější než v Polsku nebo Rumunsku (viz tabulka s daty Evropské komise níže).

Klíčovým důvodem je to, že stále dováží relativně vysoký podíl ruské ropy, která je kvůli západním sankcím ve slevě. Loni byl podíl ruského ropného dovozu do Česka nebývale vysoký, dosahoval 58 procent, což značí dokonce navýšení oproti zhruba 50procentnímu dlouhodobému průměru v letech před válkou na Ukrajině.

Letos v prvním pololetí podíl ruské ropy na dovozu do Česka klesl na 40 procent, jak uvádí ministerstvo obchodu a průmyslu. To je však zatím – logicky – číslo jen za šest měsíců roku, takže jej nelze plně srovnávat se zmíněnými předchozími ciframi za roky celé. Hlavně ale i 40procentní podíl je stále relativně dost vysoký, alespoň tedy na poměry zemí EU. Pokud by to bylo číslo nakonec tedy platné i celoročně, což teprve uvidíme, Česko by snížilo podíl dovážené ruské ropy z dlouhodobého průměru 50 procent na 40 procent.

Toto snížení srovnejme s případem polským či rumunským.

Polsko do invaze dováželo z Ruska 60 procent ropy. Od začátku loňska z Ruska nedováží ropu žádnou. Rumunsko zase podíl ruské ropy redukovalo z 80 procent před invazí na loňských méně než 5 procent.

Česko tedy snížilo podíl jen z 50 na 40, zatímco Polsko z 60 prakticky na 0 a Rumunsko z 80 na 5. Proti snížením polskému a rumunskému je to české tedy jen nevýrazné. I pročež ovšem nyní Češi nebývale tankují levněji než Poláci či Rumuni.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře