#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé

1. března 2012

Právě vychází v pořadí třetí kniha Lukáše Kovandy! Po Příběhu dokonalé bouře a Příběhu dluhové smršti, které obě doprovodily rozmluvy s předními světovými ekonomy a laureáty Nobelovy ceny, zavítal nyní Kovanda do oblasti populární ekonomie čili pop-ekonomie.

Proč jsou obézní dívky svolnější k rizikovému sexu než jejich atraktivnější vrstevnice? Proč fyzicky atraktivní lidé dostávají půjčku na nižší úrok než ti méně vzhlední? Proč se metrosexualita finančně vyplácí a proč se modroocí muži ze severu Evropy v baru zpijí spíše než Španěl či Ital? I na tyto otázky dnes totiž hledají odpovědi ekonomové – a kniha Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé (k dostátní například na Kosmas.cz nebo Knihcentrum.sk) je plná odpovědí.

Ekonomie je často vnímána jako potřebná, nicméně poněkud „sucharská“ věda. Lukáš Kovanda nechce bořit mýty. Možná je jen lehce nabourat. Cílem jeho „učebnice pop-ekonomie“ je dokázat, že ekonomie je vlastně docela zajímavá a třeba i vzrušující věda, která má hodně co říci k celé škále společenských otázek.

„Kovandovy črty na pomezí ekonomie, sociální psychologie, sociobiologie a antropologie vyplňují citelnou mezeru v domácí popularizační literatuře, jež zoufale zaostává za produkcí zejména anglosaskou, která nás sice svým šarmem oslňuje v překladech jako Špekonomie (Dubner a Levitt) či Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách (Allan a Barbara Peasovi), ale postrádá autenticitu domácího původu,“ říká o knize Cyril Höschl, ředitel Psychiatrického centra Praha.

Úvodní zamyšlení ke knize napsala Deirdre McCloskeyová, profesorka ekonomie, literatury, historie a komunikace na Illinoiské univerzitě v Chicagu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře