16V uplynulých dvou týdnech činila průměrná výkupní cena letních odrůd jablek 19 Kč za kilogram. V případě hrušek to bylo 21,20 Kč za kilogram. Meziročně tak letní odrůdy jablek zdražují o 54,5 procenta, zatímco hrušky jsou draží o 30 procent.
Maloobchodní ceny se vyvíjely tak, jak je uvedeno v tabulce níže. Jablka meziročně zdražují o více než 66 procent, hrušky o 59 procent.
Růst cen jablek a hrušek je způsoben několika faktory.
Ovoci svědčilo suché a teplé počasí roku 2018, které bylo naopak katastrofální třeba pro pěstitele brambor. Cena jablek a hrušek se tak snížila kvůli jejich značným zásobám. Letošní počasí, kdy nejprve nastala sucha první půle jara a následně poměrně deštivé a chladné jarní a letní měsíce, přeje ovoci méně než roky 2018 nebo i 2019. Zásoby se tedy letos ztenčují, což znatelně přispívá k růstu cen ovoce. Naopak se pro změnu radují třeba zmínění pěstitelé brambor, jejichž úroda je letos dobrá. Cena brambor se tak meziročně propadá o zhruba 25 procent.
Ceny ovoce obecně vyhání nahoru také koronavirus, který zhoršil propustnost hranic a omezil konkurenci mezi evropskými ovocnáři. V jižních zemích typu Itálie nebo Španělska měli zase problém se zajištěním sezónních pracovních sil z levnějších částí světa typu severní Afriky nebo Balkánu. Tito pracovníci běžně dojíždějí do Itálie či Španělska na brigády česání ovoce, letos však ze zdravotních důvodů přijet nemohli nebo jen v omezené míře. Sklizeň se tak ve Španělsku či v Itálii prodražila. Podobně vzrostla cena vývozu ovoce do zemí typu ČR, opět kvůli hůře propustným hranicím a protipandemickým opatřením.
Koronavirus navíc vyvolal u podstatné části tuzemské veřejnosti naléhavý pocit nutnosti zdravější životosprávy, s vyšším přísunem vitamínu v přirozené podobě, což poptávce po ovoci pochopitelně též nahrálo. Na této vlně se svezli o obchodníci, kteří tak mohli dále navýšit své marže. Tento faktor ale nelze přeceňovat, neboť u zeleniny, jež je podle odborníků zdraví ještě prospěšnější než ovoce, cenový nárůst nepozorujeme.
V Česku navíc v posledních šesti letech lidem citelně rostly reálné mzdy, a to pochopitelně i ovocnářům, sadařům a dalším pracovníkům v zemědělství. V dražší ceně ovoce se kromě vyšších mezd odráží ještě také růst cen energií, v čele s elektřinou, který je stále patrný v posledních letech a měsících a ještě stále i dnes.
Žádný strom ale neroste do nebes, ani ceny jablek a hrušek ne. Lze předpokládat, že až odezní současná kumulace prorůstových faktorů, cena jak jablek, tak hrušek zase poklesne k běžnějším úrovním.
Maloobchodní ceny (v Kč) | IX.19 | IX.20 | Meziroční změna (v %) |
Jablka (1 kg) | 29,80 | 49,60 | 66,4 |
Hrušky (1 kg) | 34,70 | 55,20 | 59,1 |
Zdroj: Zdroj: ČSÚ, Trinity Bank
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.