Pokud budou podnikatelé nahlížet na ukrajinské uprchlíky jako na levnou pracovní sílu, hrozí, že by se v některých sektorech mohly snižovat mzdy i Čechům. Prohlásil to Josef Středula, který také zdůraznil, že se to nesmí stát, jelikož by to mohlo vést až k politickým a sociálním konfliktům.
500 tisíc lidí a z toho 400 tisíc žen. Taková by podle predikcí mohla být celková vlna uprchlíků z Ukrajiny v Česku. Kvůli tomu bude mimořádné setkání tripartity.
„Nepřicházejí sem žádní lidé, kteří touží v České republice pracovat. Oni prchají s cílem ochránit vlastní život, muži zůstávají v zemi a bojují. Jestli někdo z nich bude schopen a ochoten pracovat, tak tomu nikdo nebrání,“ zdůrazňuje Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.
„Řada těch Ukrajinek tady ale pracovat chce, takže i české firmy mají zájem je zaměstnat, aby mohly pracovat a vydělávat si na živobytí zde po dobu nezbytně nutnou. Ale bude to obtížná situace, protože většina z nich nerozumí česky, neumí latinku, ty firmy by se na to musely připravit,“ popisuje generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová.
„Musíme počítat s tím, že pokud válka skončí, dojde ke scelení rodin. Na to není připravená infrastruktura, už nyní chybí ubytování. Problémů, které nyní jsou, je celá řada. Musíme se nyní primárně soustředit na otázku zdravotnictví. Už nyní jsme na hraničních hodnotách toho, zda se to vůbec dá zvládnout,“ obává se Středula.
Podle něj je potřeba pomáhat, ale nezapomenout na Čechy. V úterý je dle něj zaevidováno v uprchlických centrech přibližně 160 tisíc uprchlíků, z toho jen cca čtyři tisíce mají pracovní povolení.
Pokud v Česku zůstane větší počet Ukrajinců i po válce, může se podle Středuly stát, že by někteří nepoctiví podnikatelé brali Ukrajince jako levnější pracovní sílu. Kvůli tomu by dokonce mohly v některých sektorech klesat mzdy. „Stát se to skutečně může, ale způsobilo by to takový problém, který by přerostl i v politický, až sociální problém,“ varuje Středula.
Podle něj se tomu musí za každou cenu zabránit. „Začal by nevyhlášený konflikt mezi Ukrajinci, kteří sem přicházejí chránit svůj život, a těmi, kteří tu žijí. Orgány, které k tomu mají kompetenci, na to musí dohlížet a hlásit jakékoliv pochybení. Jinak můžeme očekávat sociální neklid. Kdyby ty počty byly obrovské, může to znamenat i příklon Čechů k radikálním politickým subjektům,“ upozorňuje.
Podle Svobodové toto u slušných firem nenastane. „Ale pokud by někdo pohlížel na Ukrajince jako na nejlevnější pracovní sílu, není to morální ani etické,“ uzavírá Svobodová.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.