Česká národní banka hromadí pořádnou ztrátu. V půli listopadu přesahovala 200 miliard korun. A roste a roste. Centrální banka ji bude umazávat možná až desítky let. Co s ní?
ZTRÁTA VZNIKLA a bobtná proto, že ČNB v rámci několik let trvajícího umělého oslabování koruny kupovala eura za nově vytvářenou českou měnu při méně výhodném kursu, než jaký je na trhu dnes. Eura nakupovala za více než 27 korun. Pokud by je chtěla prodávat třeba začátkem tohoto týdne, dostala by za jedno euro jen asi 25,60 Kč. A bude hůř. Koruna totiž bude vůči euru dále posilovat. A ztráta ČNB z hromady intervenčně nakoupených eur (v přepočtu do korun jde o více než 2000 miliard), se tak bude dále prohlubovat.
ČNB tvrdí, že ztráta centrální banky není skutečnou ztrátou, ale jen účetní záležitostí. To je ale jen půlka pravdy. Pokud by byla ztráta ČNB jen účetní, musí být jen účetní také zisky komerčních bank nebo mezinárodních spekulantů, tedy zisky na „opačné straně“ popsané obří ztráty. Jenže tak tomu není. Spekulanti či komerční banky na ztrátě ČNB reálně vydělávají. Vlastně… vydělávají v důsledku na ztrátě nás všech. Protože kdyby třeba ČNB ukončila intervenci loni před silvestrem, celkový objem její intervence by byl o 1150 miliard korun nižší, tedy zhruba poloviční. Za poloviční čas by tudíž také svoji ztrátu umazala. Pak by mohly být zisky ČNB místo na umazávání v souladu se zákonem použity na příslovečné školy, nemocnice, dálnice a železnice. Takto nebudou.
V tomto smyslu nás tedy ČNB rozhodnutím ukončit intervenci až v dubnu, a ne už v prosinci, o velké miliardy opravdu připravila.
Ale zase nám poskytla možnost hřejivého pocitu, že jsme dali bezpracně vydělat bankám a spekulantům.
Vyšlo v Reflexu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.