EU zastropuje ruskou ropu
Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude... více
Rusko se ocitá na pokraji občanské války, která by mohla zásadně poškodit jeho ekonomiku. Šéf protirežimních povstalců Jevgenij Prigožin se při svém pokusu o puč zaměřuje na ovládnutí míst klíčových z hlediska ruského exportu obilovin či ropy. Hrozí tak výpadek v zásobování světového trhu právě obilovinami nebo ropou.
Pokud se situace nezklidní, v pondělí po otevření burz lze očekávat růst světových cen obilovin o více než třetinu a rovněž růst globálních cen ropy. Zdražení ropy by pak v řádu několika dní mohli pocítit i čeští řidiči, a to citelným zdražením nafty či benzínu u tuzemských čerpacích stanic.
V pondělí lze rovněž čekat nárůst světové ceny zlata, které tradičně představuje útočiště investorů pro časy nejistoty a nepokojů. Kromě zlata by se mělo dařit také například dolaru, a to ze stejného důvodu. Naopak koruna zřejmě oslabí. České vládě by se mohla prodražit obsluha státního dluhu, neboť hrozí také vzestup úroků na dluhopisech typu právě těch české vlády.
Prigožinovi povstalci – takzvaná Wagnerova skupina – se nyní soustředí na ovládnutí Rostova na Donu. Jedná se o klíčový přístav na severním břehu Azovského moře. Pokud by Wagnerova skupina nadvládu nad strategicky významným městem držela delší dobu, lze předpokládat citelný výpadek v zásobování světového trhu s obilninami typu pšenice nebo s kukuřicí. Tuto možnou vyhlídku mohou už v pondělí obchodníci ne světově významných burzách započítat do příslušných cen. Což by znamenalo znatelné zdražení jmenovaných zemědělských surovin. Rusko totiž patří k největším globálním vývozcům obilnin, řadí se k takzvaným obilnicím světa. Pokud by Rostov padl do rukou povstalců a ti jej udrželi, například světové ceny pšenice mohou rychle vzrůst z nynějších 730 centů za bušl na 1000 centů. To by byl dvojnásobek květnových cen.
Navíc zhruba 320 kilometrů jižně od Rostova se nachází jiné strategicky významné přístavní město, Novorosijsk. To představuje důležitý uzel pro námořní vývoz ropy jak z Ruska, tak středoasijských republik. V Novorosijsku ústí ropovod, jenž surovinu vede ze Sibiře či Kazachstánu. Takže pokud by se povstalci vydali právě i jižním směrem, otřásly by se při pondělku také světové trhy s ropou.
Evropská unie se včera dohodla na úrovni stropu na ruskou ropu vyváženou námořní cestou, plyne z informací agentury Bloomberg. Strop bude... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.