Maloobchodní tržby v ČR v květnu zklamaly. Češi v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo. Maloobchod bez motoristického segmentu rostl meziročně tempem pouze 2,7 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s expanzí ve výši 5,1 procenta. Některé analytické odhady dokonce předpovídaly v porovnání se skutečností více než dvojnásobný procentuální nárůst. Tržby se zahrnutím motoristického segmentu rostly v květnu meziročně tempem 2,3 procenta. Trh ovšem předpokládal opět výrazně vyšší růst, čítající rovná čtyři procenta.
Slabší dynamika tržeb byla v květnu patrná napříč jednotlivými položkovými skupinami maloobchodu, od potravin přes pohonné hmoty po ubytování.
V nečekaně slabé dynamice tržeb se zrcadlí nasycenost trhu v některých segmentech, zejména v motoristickém, a pak také stoupající inflace a stupňující se obavy spotřebitelů z ekonomické budoucnosti a jejich vlastní finanční situace.
Míra inflace se letos pohybuje v blízkosti horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky. Zdražují položky, na které jsou řadoví spotřebitelé obzvláště citliví, jako je bydlení, energie v čele s elektřinou nebo mnohé druhy potravin, včetně brambor a zeleniny.
Lidé jsou navíc dennodenně „masírování“ mediálními zvěstmi o blížící se krizi a nutnosti šetřit na vládní úrovni, případně dokonce propouštět zaměstnance placené z veřejných peněz. Vnímají také napjatou mezinárodní situaci, neustálou hrozbu eskalace obchodních válek a celních přestřelek, což jim potvrzuje domněnku o blížící se krizi.
Nepříznivý květnový výsledek maloobchodu však dost dobře stále může být jen přechodným „zavrávoráním“. Nelze zatím usuzovat na trvalejší zhoršení trendu. Naopak, mzdy Čechům letos porostou reálně o více než čtyři procenta a v příštím roce o více než tři procenta, takže jejich kupní síla by měla nadále solidně růst. Spotřebitelská důvěra v ekonomiku také zůstává na poměrně vysoké úrovni.
Za celý letošní rok vykážou maloobchodní tržby bez motoristického segmentu tempo meziročního růstu 3,4 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.