Globální žebříček burz, které letos nejlépe zhodnocují peníze investorů, má nečekaného vítěze. Athénskou burzu. Její klíčový burzovní ukazatel, index Athex Composite, dnes krátce před polednem zhodnocoval oproti situaci na Nový rok o 26 procent (viz graf níže). Žádný jiný z hlavních indexů světových burz letos neposkytuje investorům takové zhodnocení.
Až na druhém místě se dnes ocitá hlavní index šanghajské burzy, Shanghai Composite. Ten letos přidává 25,3 procenta. Právě šanghajská burza až do včerejška žebříčku vévodila. Avšak dnes se v Číně akciové trhy prudce propadly. Zásadním důvodem propadu je to, že čínská vláda se zdráhá vyslyšet volání trhu po ještě masivnější finanční injekci a dalších stimulacích čínské ekonomiky. Peking volí opatrnost, neboť se obává dopadů dalšího zadlužování, k němuž by stimulační opatření a injekce vedly. Už nyní je celkové zadlužení čínské ekonomiky na úrovni 300 procent hrubého domácího produktu.
Letošní úspěšnost athénské burzy – úspěšnost ve světovém měřítku – je dalším důkazem, že Řecku se daří pozvolna znormálňovat fungování své ekonomiky. Dluhová krize v ní však zanechala hluboký šrám, který bude patrný minimálně do roku 2032. Tehdy by se výkon řecké ekonomiky (měřený ukazatelem hrubého domácího produktu na obyvatele) měl dostat na úroveň jejího předkrizového výkonu z roku 2008.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.