#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Přebytek běžného účtu Česka je lepší, než se čekalo

12. dubna 2025

Podporuje odolnost koruny v čase světových turbulencí kvůli clům, koruna drží podobně jako švýcarský frank

 

Přebytek běžného účtu platební bilance ČR dosáhl letos v únoru 43,8 miliardy korun, vyplývá z dnes zveřejněných údajů České národní banky. Takový výsledek je nečekaně příznivý, protože překonává všechna expertní očekávání. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů přebytek čítající 32 miliard korun. Vůbec nejvyšší odhad pak činil 36 miliard korun.

Letošní únorový přebytek je meziročně o zhruba 1,7 miliardy korun vyšší. Letošní kumulovaný přebytek je tak za měsíce leden a únor meziročně o zhruba již dvacet miliard korun vyšší.

Klíčovým důvodem meziročního nárůstu je meziroční zlepšení bilance v obchodu se zbožím a službami. Přebytek v obchodu se zbožím je letos za první dva měsíce roku meziročně vyšší o více než deset miliard korun.

Odliv kapitálu v různých podobách z ČR není tak rozsáhlý, aby trend popsaného meziročního zlepšení zvrátil. Ovšem například odliv dividend tradičně mohutní až na jaře nebo v létě, což vysvětluje jeho poměrně slabou únorovou úroveň. Která je ovšem celkem pravidelně se opakujícím rysem – v rámci sezónnosti v odlivu dividend.

Příznivý trend ve vývoji běžného účtu platební bilance podporuje českou korunu. Ta v tomto týdnu, který je kvůli hrozící globální celní válce na světových trzích tolik chaotický a historicky nebývale turbulentní, vykazuje vysokou odolnost. Od začátku pondělního obchodování zpevňuje před dnešním časem 10:45 vůči dolaru o 5,2 procenta. Z všech měn světa už vůči americké měně v tomto týdnu výrazněji posiluje jen švýcarský frank, a to o 5,7 procenta, vyplývá z dat agentury Bloomberg.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře