Epidemie prasečího moru, která propukla před více než dvěma lety v Číně, už se rozšířila „za humna“ České republiky. Konkrétně do německého Saska. Poslední případy nákazy už jsou lokalizovány zhruba 60 kilometrů od českých hranic. Ohroženy jsou tak nyní chovy prasat zejména v Libereckém kraji.
Pokud by došlo k zavlečení nákazy do Česka, hrozí i v tuzemsku rozsáhlé vybíjení chovů prasat tak, aby se dalšímu šíření zamezilo. K vybíjení chovů dochází od propuknutí epidemie na řadě míst světa, zejména pak v Číně. Ta, stejně jako některé jiné asijské země, nyní zakazuje dovoz z míst, kam se od nich mezitím epidemie rozšířila, jako je Německo. Související nárůst zásob vepřového na evropském trhu tlumí jeho předchozí cenový nárůst. Přesto je zdražení vepřového stále patrné i v Česku. Různé druhy vepřového masa jsou stále meziročně až o pět procent dražší. Dramatické cenové nárůsty má však vepřové v ČR prozatím za sebou.
To se však může změnit, pokud by se i v Česku musely vybíjet chovy. V krajním případě by pak vepřové zdražilo až o desítky procent. Jeho cenový nárůst by tlumila slabší poptávka Čechů, daná jejich obavou z konzumace „nakaženého masa“, a také zmíněný vyšší stav zásob vepřového na evropském trhu, způsobený omezením možností jeho exportu mimo starý kontinent.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.