Poslanecká sněmovna by dnes měla schvalovat vládní daňový balíček. Zahrnuje například zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol nebo návrh na změnu metody tvorby technických rezerv pojišťoven pro účely daně z příjmu právnických osob. Pokud balíček projde, Čechům v důsledku zdraží jak lihoviny, tak pojištění.
Přitom je-li cílem vlády omezit, příp. nedopustit celospolečenský závažný nárůst konzumace alkoholu jako takového, pak zdanění pouze jeho tvrdé varianty tento cíl nenaplní. Pivo i víno jsou tvrdému alkoholu natolik blízké náhražky, že běžný spotřebitel nahradí z větší či menší míry konzumaci tvrdého alkoholu právě pivem či vínem.
Navíc ještě ministerstvo financí hodlá nově snížit DPH na točené pivo. Konzumace části alkoholických nápojů, právě točeného piva, tak bude opět dostupnější. Vláda tedy postupuje v přímém rozporu s cílem, který deklaruje při uvádění daňového balíčku. Jestliže jí jde opravdu o to, aby vhodným nastavením daňových sazeb od konzumace alkoholu odrazovala, pak snížení DPH na točené pivo není s takovým úsilím ani v nejmenším v souladu. Pokud by postup vlády měl být konzistentní, neměla by žádné snížení sazby DPH na točené pivo dopustit a současně by měla zajistit zvýšení spotřební daně na víno i pivo.
V případě takzvaného zdanění technických rezerv pojišťoven bude dnes ve hře opoziční návrh, aby se toto zdanění týkalo pouze neživotního pojištění. To je samozřejmě z hlediska pojišťoven lepší varianta než zdanění rezerv veškerého pojištění, tedy i životního. S touto kompromisní variantou ale nesouhlasí sama ministryně financí Alena Schillerová. Pokud pro kompromisní řešení zvednou ruku někteří poslanci ČSSD, což nelze vyloučit, bude to považovat za porušení koaliční smlouvy.
České pojišťovny dlouhodobě vytvářely technické rezervy nad povinnou evropskou minimální hranicí. Navrhované zdanění pojištění, a to i v kompromisní podobě, pojišťovny zatíží, vezme jim i léta zisku. Své vzniklé náklady proto pravděpodobně přenesou na klienty, alespoň částečně, takže pojištění řadovým Čechům ve výsledku zdraží.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.