Páteční Blesk (19.12.2008) zpravuje na titulce o českém režisérovi, jenž z porodnice vyprovází manželku jiného českého režiséra, s níž má čerstvého potomka.
Na další stránce pak bulvární list v článku „Kolik stojí štěstí? 265 tisíc korun!“ informuje, že radost z pořízení potomka odpovídá v průměru zisku 265 tisíc korun. Že na to přišli australští vědci.
Blesk velmi pravděpodobně vychází z tohoto textu autora blogu. Důvodné podezření si autor dovoluje postavit na tvrzení, že 18 300 australských dolarů (viz původní studie, strana 20) – tedy kompenzační suma, k níž dospívají zmínění australští vědci jako ekvivalentní narození dítěte – odpovídala v době, kdy Blesk text publikoval, pouze necelým 236 tisícům korun. Kurs se holt od léta, kdy text psal autor blogu, změnil – tehdy ta suma činila v přepočtu právě oněch 265 tisíc.
Blesk se prostě prozradil tím, že kurs neaktualizoval. Kdyby vyšel přímo ze zmíněné studie, musel by titulek znít takto: „Kolik stojí štěstí? 236 tisíc korun!“
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.