#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty zlevňují a zlevňovat budou – díky Česká národní bance, jejíž včerejší zvednutí úroků zpevňuje korunu

23. prosince 2021
Na Nový rok bude benzín za 36 Kč a nafta za 35 Kč.

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, jejich ceny klesly čtvrtý týden v řadě. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,26 koruny, před týdnem byl o 20 haléřů dražší. O 18 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 35,27 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Ceny pohonných hmot budou zlevňovat i v posledním týdnu letošního roku, a to opět v rozsahu kolem dvaceti haléřů na litr. Důvodem je zejména včerejší zasedání bankovní rady České národní banky, která rozhodla navýšit základní úrokovou sazbu více, než trh čekal – o jeden procentní bod. Zvýraznila tak již existující trend zpevňování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje.

Vzhledem k tomu, že cena ropy Brent nevykazuje v posledních více než dvou týdnech žádný výraznější pohyb tím či oním směrem, zpevnění koruny právě v nadcházejících dnech a týdnech zásadně přispěje k dalšímu zlevnění benzínu i nafty u českých čerpacích stanic. Na Nový rok se tak bude benzín prodávat za cenu těsně nad 36 korunami za litr a nafta bude stát mírně více než 35 korun.

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní nejen v ČR, ale i ve většině dalších okolních zemích, i když mírněji než v ČR. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře