#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty v ČR dramaticky zlevňují

18. března 2020
Cena benzínu spadla přes noc o třicet haléřů, nejvýrazněji od roku 2014. Nafta za den spadla o dvacetihaléř, nejvíce od roku 2015.

Řidiče v těchto dnech čeká ráno na čerpací stanici zpravidla velmi příjemné překvapení. Ceny pohonných hmot totiž znatelně zlevňují. Včerejšek tomu ale nasadil korunu. Průměrná cena benzínu totiž přes noc spadla z 30,58 na 30,28 koruny za litr, plyne z dnešních údajů CCS. Třicetihaléřové zlevnění benzínu ze dne na den se v posledních deseti letech přihodilo jinak jen jednou. Dne 12. prosince 2014 zlevnil benzín přes noc dokonce o 34 haléřů.

Pozadu včera příliš nezůstala ani cena nafty. Přes noc jeden její litr zlevnil o dvacetihaléř, z 30,16 koruny na 29,96 koruny. Výrazněji naposledy nafta za jediný den zlevnila 2. ledna 2015, kdy její cena spadla o 21 haléřů. Pokud se zohlední zlevnění jak benzínu, tak nafty dohromady, jedná se o největší cenový pokles rovněž od 12. prosince 2014.

Benzín je tak nyní nejlevnější od listopadu 2017, nafta zase od dubna 2018.

Na přelomu let 2014 a 2015 se v tehdejším citelném poklesu cen pohonných hmot v ČR projevoval historický pád cen ropy na světových trzích. Ten souvisel s tehdejším nástupem amerických břidličných těžařů, takzvanou břidličnou revolucí, a rovněž s cenovou válkou, kterou vůči nim rozpoutala Saúdská Arábie.

Za nynějším propadem cen pohonných hmot je opět cenová válka. Tentokrát ji Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, ačkoli Rijádu jde pochopitelně i o ochromení amerických břidličných těžařů, jejichž produkce je při nízkých cenách ropy nerentabilní. Saúdskou Arábii k cenové válce ovšem popohnal prudký propad globální poptávky po ropě, který vyvolává nynější šíření koronavirové nákazy a související celosvětové „vypnutí“ podstatné části ekonomiky. A to jak v Asii, tak nyní i v Evropě či Severní Americe.

V důsledku šíření koronaviru a probíhající cenové války klesla včera cena americké lehké ropy WTI přechodně na minimum od roku 2003, Brent zatím minimum z roku 2016 nepokořil, jinak by ovšem byl také již nejlevnější za posledních sedmnáct let. Vzhledem k vývoji na trzích se ale dá předpokládat další citelný pokles cen ropy a také pohonných hmot v ČR. Jak benzín, tak nafta v příštích týdnech zlevní hluboko pod 30 korun za litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře