#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty v Česku zdraží

20. února 2025

Ukrajinské síly totiž nově útočí na ruská ropná zařízení spoluvlastněná Američany, což se před telefonátem Trump-Putin nedělo

 

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o sedm haléřů na 36,54 koruny za litr. U nafty činil nárůst devět haléřů na 35,91 Kč.

Paliva budou zdražovat také v příštím týdnu, o zhruba patnáct haléřů na litr. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích v posledních dvou týdnech, jehož dopad don cen pohonných hmot v Česku jen částečně tlumí zpevňování koruny vůči dolaru.

Ropa zdražuje i kvůli pondělnímu útoku ukrajinských dronů na ropovodní čerpací zařízení v regionu Kubáň, které zajišťuje přepravu ropy z Kazachstánu. Vývoz ropy z této středoasijské země tak v příštích dvou měsících, než se zařízení opraví, může klesnout až o třetinu. Poškozený ropovod, mezi jehož akcionáře náleží vedle ruského provozovatele ropovodů Transněfť také americké ropné kolosy Chevron a Exxon Mobil, představuje hlavní vývozní cestu pro ropu za Kazachstánu a zajišťuje také přepravu ropy ruské. Přepraví zhruba 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu.

Kyjev se svými dronovými útoky běžně snaží ochromit zejména ruské rafinérie, aby zhoršil zásobování ruských vojsk bojujících na Ukrajině. Pondělní útok byl však první, jenž se takto zásadně týká ropy z Kazachstánu. Navíc, Ukrajina dosud vždy své cíle volila tak, aby nezasáhla energetickou infrastrukturu byť jen částečně vlastněnou západními společnostmi.

Útok na ropné zařízení, v němž podíl americké firmy, uskutečnily ukrajinské síly jen poměrně krátce po telefonickém rozhovoru amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, který se uskutečnil minulý týden. Pravděpodobnost dalších podobných útoků z ukrajinské strany zůstává nyní poměrně vysoká, neboť jednání USA a Ruska bez účasti Ukrajiny se z hlediska Kyjevu nevyvíjejí příznivě.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře