Pohonné hmoty dále zlevňují, kvůli slábnoucí Číně
Levné by měly zůstat na podzim i v příštím roce Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají, nafta dokonce na více než... více
V příštím roce však budou trendově zlevňovat až po 35 korun v případě benzínu a 34 korun v případě nafty
Pokles cen pohonných hmot v Česku se zastavil. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o jeden haléř na 35,69 koruny za litr. Nafta zdražila o sedm haléřů na 34,88 Kč.
V příštím týdnu pohonné hmoty opět mírně zdraží, v rozsahu do deseti korun na litr. Důvodem bude prosincové oslabení koruny vůči dolaru, nikoli vývoj dolarových cen ropy, protože ty zůstávají poměrně stabilizované. Ropa Brent se v prosinci obchoduje kolem cenové úrovně 73 dolarů za barel.
Ukazatel desetidenní míry kolísavosti ceny ropy je nyní v případě Brentu na nejnižší úrovni od letošního března, v případě americké lehké ropy dokonce od roku 2021. K poklidnému obchodování přispívá i mělkost trhu, která je tradičním rysem konce roku.
V poměrně úzkém pásmu oscilují světové ceny ropy ovšem již od poloviny letošního října. Obchodníky znepokojuje možný převis nabídky nad poptávkou po ropě na světovém trhu, který přetrvá i v příštím roce. Poptávka Číny, největšího světového dovozce ropy, stále ochabuje, zatímco celosvětová nabídka ropy stoupá. V tomto ohledu ale situaci mohou změnit možné přísnější sankce nové americké administrativy Donalda Trumpa na Írán. Ty by světový trh připravily o podstatnou část íránské ropy, která na ně nyní v rostoucí míře plyne.
Termínové kontrakty na ropu Brent nyní předpokládají mírný pokles cen v průběhu příštího roku, k úrovni jen mírně nad 70 dolary za barel v jeho druhém pololetí. Celoroční průměrná cena by měla činit 71,2 dolaru za barel. Celoroční průměrná cena Brentu by tak měla být o zhruba devět dolarů na barel nižší než letos, kdy činí necelých 80 dolarů za barel.
Dolar by měl v prvních třech čtvrtletích roku vůči koruně zpevnit, až na 24,50, přičemž koncem roku 2025 podle nynějšího konsensu analytiků oslovených agenturou Bloomberg oslabí k 23,80. Po většinu roku o něco slabší koruna, než jaká je nyní, kdy kurs činí 24,10, utlumí dopad zlevňování ropy do cen pohonných hmot v ČR. Ty by i tak v příštím roce měly trendově mírně zlevnit, k úrovni konce roku 2025 pod 35 korunami v případě benzínu a k hodnotě pod 34 korunami v případě nafty.
Levné by měly zůstat na podzim i v příštím roce Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají, nafta dokonce na více než... více
Pohonné hmoty v Česku přestaly v uplynulém týdnu zdražovat poté, co jejich ceny vystoupaly na maxima uplynulých dvou měsíce. Benzín Natural 95... více
Zlevňování pohonných hmot v Česku končí. Řidiči se teď musí připravit na zdražování. To však zatím bude mírné. V nadcházejícím týdnu zdraží... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.