#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty pokračují ve zlevňování, do Silvestra se ale stabilizují

15. prosince 2021
Americká centrální banka totiž včera přesvědčila trhy, že zkrotí inflaci, aniž by podvázala ekonomický růst, a tedy i poptávku po ropě.

Pohonné hmoty v ČR druhý týden po sobě zlevňují, jedná se o nejdelší období zlevňování v letošním roce. Cena benzínu Natural 95 v uplynulém týdnu nepatrně zrychlila tempo svého zlevňování, když poklesla o 29 haléřů na cenu 36,46 koruny za litr. Ta je nejnižší od konce letošního října. Nafta ve stejném období také zrychlila své zlevňování, když klesla o 24 haléřů a vyjde na 35,45, což je její nejnižší cena taktéž od konce letošního října.

Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 82 dolarů za barel pod 75 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. V prosinci však je cena ropy už poměrně stabilizovaná. Koruna vůči dolaru přitom nepatrně posiluje. V příštích sedmi dnech lze tedy očekávat další zlevnění pohonných hmot, které však bude mírnější to nynější, bude tedy v rozsahu do 20 haléřů na litr benzínu i nafty.

Do konce roku se cena pohonných hmot v ČR stabilizuje. Ropa totiž v uplynulé době zlevňovala zejména v důsledku stupňujících se obav z dopadu šíření nové varianty covidu, omikron. Její šíření hrozilo opět ochromit dopravu i průmysl ve světě, což by poptávku po ropě oslabilo. Nyní se ale ukazuje, že omikron zřejmě nebude tak nebezpečný, jak se zpočátku zdálo, což propad cen ropy zastavuje. Navíc po včerejším zasedání americké centrální banky rostou nejen akciové trhy, ale právě i cena ropy. Centrální bance USA se totiž podařilo trhy přesvědčit, že dokáže krotit inflaci, aniž by podvázala ekonomický růst.

Na přelomu roku se tak benzín bude nejspíše prodávat za cenu lehce nad 36 korunami za litr a nafta bude stát mírně více než 35 korun za litr.

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní nejen v ČR, ale i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře