Pohonné hmoty dále výrazně zlevňují, i díky rychle posilující koruně
Levné by měly zůstat na podzim i v příštím roce Ceny pohonných hmot v Česku dále výrazně klesají, nafta dokonce na více... více
Levné by měly zůstat na podzim i v příštím roce
Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají, nafta dokonce na více než roční minimum. Benzín v uplynulých sedmi dnech mírně zrychlil svůj cenový pokles, když zlevnil o 33 haléřů na 36,85 koruny za litr, nejníže od letošního ledna. Nafta rovněž zlevnila, o 29 haléřů, na 35,02 koruny za litr – čili nejníže od začátku loňského srpna, kdy byla zvýšena spotřební daň z ní, resp. vrácena na původní úroveň.
V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále zlevní, o čtyřicet haléřů na litr v případě benzínu i nafty.
Cena ropy Brent se totiž dále klesá, včera uzavřela na svém minimu za celé období od června 2023, a sice 72,70 dolaru za barel. Pokles ceny ropy je tak výrazný, za poslední týden o zhruba 7,3 procenta, že jeho dopad do cen pohonných hmot v Česku nezvrátí ani zastavení posilování koruny vůči dolaru, k němuž došlo koncem srpna. Od té doby koruna vůči dolaru dokonce mírně oslabila, ovšem jen v rozsahu do jednoho procenta. Takže zlevňování ropy povede i v příštím týdnu ke uvedenému zlevňování pohonných hmot v ČR.
Ropa zlevňuje kvůli přetrvávajícím obavám z poměrně slabé globální poptávky po ní, dané v prvé řadě slabším než předpokládaným hospodářským růstem Číny. Probleskují sice zprávy, že kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem by mohli odložit zvýšení těžby plánované na říjen, avšak ani takovéto informace zatím nedodávají ropě viditelný růstový impuls.
Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley proto v minulém týdnu shodně upravily své prognózy ceny ropy v příštím roce směrem dolů. Podle Goldman Sachs cena ropy Brent v příštím roce bude v průměru činit jen 77 dolarů za barel, zatímco dosud banka předpokládala, že to bude 82 dolarů za barel. Morgan Stanley zase svoji prognózu redukovala z pásma 76 až 81 dolarů do pásma 75 až 78 dolarů za barel. To znamená, že pohonné hmoty v Česku by měly zůstat poměrně levné i letos na podzim a v příštím roce, neboť výraznější oslabení koruny vůči dolaru se nepředpokládá.
Podle dat Evropské komise patřily i ve druhé polovině srpna tuzemské pohonné hmoty k jedněm z nejlevnějších v EU. Naftu v zemích EU tankovali řidiči levněji než v Česku pouze na Maltě, v Bulharsku, v Litvě a v Lucembursku. Benzín byl levnější než v Česku ve stejných zemích jako nafta a navíc ještě na Kypru, v Rumunsku a v Polsku.
Například při cestě do Chorvatska se tak českým řidičům vyplatí nabrat „plnou“ ještě v Česku, protože na levnější pohonné hmoty by neměli natrefit ani v Rakousku, ani ve Slovinsku, ani v samotném Chorvatsku.
Levné by měly zůstat na podzim i v příštím roce Ceny pohonných hmot v Česku dále výrazně klesají, nafta dokonce na více... více
Při cestě do Chorvatska se vyplatí tankovat „plnou“ hned v Česku, plyne z dat Evropské komise Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají... více
Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Nafta nadále výrazněji než benzín. Benzín se aktuálně prodává celorepublikově průměrně za 37,38 koruny za... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.