Pohonné hmoty dále zdražují, cena nafty vyskočila během srpna už o tři koruny na litr
Pohonné hmoty v Česku pokračují ve svém zdražování. Benzín za uplynulý týden zdražil o 22 haléřů na 39,39 koruny za litr,... více
Při cestách na jich se vyplatí tankovat benzín ve Slovinsku a naftu zase až v Chorvatsku
Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo mírně zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 19 haléřů na litr, na 38,51 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 21 haléřů na litr a stojí 37,20 koruny za litr.
V příštím týdnu lze očekávat mírný růst se pohonných hmot v ČR. Cena ropy Brent se totiž stabilizovala, byť na poměrně vysoké úrovni, a v posledních dnech dokonce lehce klesá. Současně však dochází k oslabování koruny vůči dolaru. Tyto tendence, jež na cenu u českých čerpacích stanic mají protichůdný dopad, vyústí v příštím týdnu v růst cen u českých čerpacích stanic o zhruba deset haléřů na litr, jak v případně benzínu, tak nafty.
Za stabilizací ceny ropy Brent a jejím mírným poklesem v posledních dnech stojí zejména ekonomické potíže Číny, která představuje největšího světového dovozce ropy. Včera zveřejněná data potvrdila přetrvávající deflační tlaky v čínské ekonomice, které signalizují její obecnější útlum, včetně právě ochabnutí poptávky po ropě a ropných produktech. I přes rušnou letní sezónu, která tradičně posiluje poptávku po ropě, a i přes červnové omezování těžby v podání Ruska, právě kvůli situaci v Číně nemá cena ropy sílu dále růst. Zůstává tak citelně pod úrovní 90 dolarů za barel.
Cenu ropy tedy probíhající vrcholná turistická sezóna drží nahoře, leč není s to ji zvednou výše. Přitom nárůst ceny ropy z předchozí doby je v cenách pohonných hmot v ČR již prakticky zcela započítán.
Levněji než Češi tankují v EU těchto dnů benzín Slovinci, Bulhaři a Rumuni. A také obyvatelé Malty. V Polsku benzín stojí v průměru stejně jako v Česku. Ve všech ostatních zemích EU je dražší než v ČR. Při cestách do nebo z Chorvatska se tedy vyplatí tankovat benzín právě ve Slovinsku.
Zato nafta vyjde v Chorvatsku levněji než v Česku, přičemž ve Slovinsku je pro změnu dražší než v Česku. Levnější než v Česku je nafta v EU také ještě v Bulharsku a na Maltě. V ostatních zemích EU je její cena buď srovnatelná jako v Česku, nebo vyšší.
Pohonné hmoty v Česku pokračují ve svém zdražování. Benzín za uplynulý týden zdražil o 22 haléřů na 39,39 koruny za litr,... více
Pohonné hmoty v Česku pokračovaly v uplynulém týdnu ve svém zdražování, byť pomalejším tempem než v týdnech předtím. Benzín za uplynulý týden... více
A zdražovat budou dále – i kvůli hurikánu Beryl. Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo zpomaluje.... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.