#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pohonné hmoty dále zdražují

5. července 2024

A zdražovat budou dále – i kvůli hurikánu Beryl.

Zdražování pohonných hmot v Česku pokračuje, i když jeho tempo zpomaluje. V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 24 haléřů na litr, na 38,32 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 34 haléřů na litr a stojí 36,99 koruny za litr.

Důvodem je zpomalení růstu ceny ropy Brent ve druhé polovině měsíce června. Cena se však stále drží na poměrně vysoké úrovně takřka 87 dolarů za barel. Ve druhé polovině června se však také víceméně zastavilo předchozí oslabování koruny vůči dolaru, takže kursový efekt nyní už prakticky nepřispívá k vzestupu cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Oba zmíněné trendy budou pokračovat i v příštím týdnu, pročež lze očekávat mírné zdražení pohonných hmot, v rozsahu do dvaceti haléřů na litr.

Cenu ropy drží nahoře probíhající vrcholná turistická sezóna. Přes léto lidé nejen na Západě více cestují, jak autem, tak letecky i jinak, což podporu po palivech podporuje. S tím souvisí to, že bedlivě sledovaný ukazatel stavu zásob ropy v USA v uplynulém týdnu poklesl nejvýrazněji od července 2023. Takový pokles vyvolává silný tlak na růst celosvětových cen ropy. Zásoby v USA jsou nyní nejnižší od letošního března. K růstu ceny ropy přispívá také hurikán Beryl, kvůli němuž musela být evakuována některá těžební stanoviště v Mexickém zálivu, což sníží nabídku ropy na trhu. Naopak ekonomické zadrhávání Číny, největšího světového dovozce ropy, vytváří tlak na pokles ceny ropy. Ten ale zatím není natolik silný, aby cena ropy opustila svá nynější dvouměsíční maxima.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře