Pohonné hmoty v Česku rychle zdražují – a zdražovat budou
Ceny pohonných hmot v Česku rychle stoupají, zejména pak nafta. Včera se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,22... více
Pohonné hmoty v Česku přestaly po zhruba třech měsících zlevňovat. V uplynulém týdnu stoupla jak cena benzínu, tak nafty. Vyčerpal se totiž potenciál, který dosud poskytovalo snižování cen ropy na světovém trhu.
Od druhé poloviny loňského září do první poloviny prosince klesla dolarová cena ropy Brent o bezmála 25 procent, v korunách to bylo dokonce takřka o 26 procent. Od první poloviny prosince však ropa trendově zdražuje, a to zejména v souvislosti s růstem napětí v Rudém moři a tamními útoky jemenských povstalců na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů. Přepravní společnosti tak plavidla odklánějí alternativní trasou kolem Mysu Dobré naděje, namísto Suezským průplavem, a tyto tisíce námořních mil navíc pochopitelně právě i dodávky ropy zpožďují – a prodražují.
Napětí v Rudém moři a obecněji na Blízkém východě přitom bude spíše dále houstnout, což znamená další tlak na růst cen ropy a i tedy pohonných hmot v ČR. Ty by mohly v příštím týdnu zdražit o zhruba 30 haléřů na litr.
Bezprostředním důvodem možného dalšího houstnutí napětí na Blízkém východě jsou včerejší exploze v Íránu. Při pietě k uctění památky generála Solejmáního zabily přes sto lidí. Teherán z útoku viní Izrael a Spojené státy a považuje je za odplatu za říjnový útok teroristů z Hamásu, které podporuje, na Izrael.
Kromě Hamásu podporuje íránský režim také právě jemenské povstalce, kteří na plavidla v Rudém moři útočí. V důsledku explozí tak nyní rozhodně vyloučit další zintenzivnění činnosti jemenských povstalců, které bude mít neblahý dopad jak na obchod s ropou, tak na mezinárodní obchod jako takový. Vždyť Suezský průplav představuje důležitou tepnu, jejímž prostřednictvím se uskutečňuje dvanáct procent globální obchodní přepravy.
Ceny pohonných hmot v Česku rychle stoupají, zejména pak nafta. Včera se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,22... více
Fialova vláda bývá ve veřejné diskusi často spojována s drahými pohonnými hmotami, resp. hlavně s tím, že jejich zdražování dostatečně... více
Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Včera se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.