Podle amerického futuristy a filosofa Jacquea Fresca je chybou současnosti takzvané plánované zastarávání, které spočívá v úmyslně krátké životnosti výrobku. Cílem ekonomiky podle Fresca je, aby se v ní neustále točily peníze a lidé je utráceli. To vede k tomu, že peníze určují tempo samotného vývoje. Ve Studiu ZET o Jacqueovi Frescovi mluvil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.
Poslechněte si, co Lukáš Kovanda říká o Jacquesi Frescovi
„Podle Fresca jsou výrobky navrhované tak, aby se v krátké době od svého zakoupení porouchaly, nějakým způsobem vypověděly svoji službu a zákazník si tak byl nucen koupit nový model, pravděpodobně o trochu kvalitnější, ale zas ne o tolik,“ řekl Kovanda
Některé Frescovy teorie jsou poněkud utopické. Jeho představa o ideálním státním zřízení spočívá ve společnosti bez politiků, právníků, investičních makléřů, byznysmenů, reklamy a jakéhokoli elitářství. Ve světě by podle něj měli být pouze lidé, kteří budou žít s nejlepší lékařskou péčí od narození až do smrti.
Fresco říká, že je důležité lidi naučit novému způsobu myšlení. Jestliže se to nepodaří, tak se lidstvo podle něj dostane do určité formy fašismu nebo korporativismu. To poté odepře nebo omezí lidem přístup k novým technologiím.
„Na druhou stranu uznává, že současný systém, který do velké míry odráží do velké míry kapitalismus nebo tržní ekonomiku je velmi dobrý, protože umožňuje zásadní proměny lidské společnosti spojené s růstem naděje při dožití, což je takřka nezpochybnitelná hodnota jíž současná civilizace dosahuje,“ sdělil Kovanda.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.