Z dnešní dopolední reakce trhů se zdá, že mezinárodní investoři ještě včera čekali větší jednotu a rozhodnost zemí EU při uvádění ropného embarga. Citelně dnes totiž rostou akcie maďarské petrochemické společnosti MOL a posiluje rubl. Investoři tak evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení.
Akcie MOL na budapešťské burze dnes citelně rostou, až o více než šest procent. Investoři totiž ve velkém nakupují akcie druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v ČR, neboť embargo na ruskou ropu se na jeho byznys vztahovat nebude. Bude ji mít navíc v obří slevě.
Embargo EU na ruskou ropu je podle dnešní analýzy agentury Bloomberg zvláště příznivé právě pro MOL, jehož marže prý dále porostou, nad rekordní březnové a dubnové úrovně (ty už firma raději zatajila). MOL totiž dále bude rafinovat extrémně zlevněnou ruskou ropu a tu prodávat za „západní ceny“, a to i českým řidičům.
Vedle akcií MOL se dnes daří také ruskému rublu. Proč rubl po schválení embarga EU na ruskou ropou posiluje? Zaprvé, Embargo připraví Kreml jen o 3,7 procenta příjmů z vývozu energií. Zadruhé, EU není jednotná, platí výjimka na ropu z Družby, z níž těží právě zmíněný MOL. Zatřetí, Kreml letos počítal s cenou ropy 62 USD/barel. Při embargu ji bude Asii prodávat za 124 (současná cena) – 34 (sleva) = 90 USD/barel
Rusko kvůli embargu EU na ropu dodávanou po moři přijde o 230 miliard korun ročně, spočítal Bloomberg. Jen letos utrží za vývoz energií 6200 miliard korun ročně, tedy 27krát více. Pro srovnání, schodek rozpočtu vlády ČR bude letos činit přes 300 miliard korun. Rusko nakonec embargo tolik zabolet nemusí, záleží, za kolik a v jakém objemu se mu bude dařit prodávat ropu zemím typu Indie či Číny, které jsou společně s MOL vítězi situace.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.