Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Po delší době přicházejí pozitivní zprávy ze všech hlavních akciových trhů světa. Silný růst vykazují americké i evropské akcie. Prudce se dnes znovu zvedla cena akcií také v Asii, například hlavní index tokijské burzy se zvedl o 8 %, což je nejvyšší procentní nárůst od října roku 2008. Trhy reagují na dohodu politiků Spojených států amerických o balíku rozpočtových opatření, která mají zmírnit hospodářské dopady koronaviru. Na pomoc firmám, podnikům, ale i jednotlivcům by podle ní měli téměř 2 biliony dolarů. Ve spojení jsme hlavním ekonomem Czech Fund Lukášem Kovandou, dobrý den.
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Dobrý den.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Proč je americký stimulační balík, na kterém se politici dohodli v noci na dnešek pro akciové trhy tak zásadní?
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Protože vedle opatření centrální banky, která jsou také masivní se do hry shodně vkládají také právě politici a tedy ta rozpočtová část. Tedy ta podpora půjde nejen z oblasti měnové politiky, kterou má, jestli centrální banka, ale také právě v oblasti setkání. Bude ta podpora tedy to co má v gesci politická reprezentace a tento podpora, ta podpora oblasti tedy rozpočtové může být vlastně pro celkovou vzpruhu té americké ekonomiky ještě podstatnější než ta podpora ze strany centrální banky.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Co všechno by měl ten stimulační balík Spojených států obsahovat? Na co ty 2 biliony dolarů půjdou?
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Je to tedy obrovský balík. Zatím ty detaily nebyly zveřejněny ale z těch kusých informací těch různých draftu vyplývá, že zhruba 500 miliard dolarů tedy půl bilionu půjde na podporu větších firem, na podporu také měst a států, myšleno tedy jednotlivých států Spojených států amerických a zhruba 350 miliard pak půjde na malé a střední podniky, přičemž tam jsou další samozřejmě podpory ve smyslu, například dávek pro chudší Američany, ale i pro ty z těch středních vrstev to by mělo být 1 200 USD, 600 USD pak na dítě. Je tam rozšíření podpory v nezaměstnanosti a také to zásadně je tam podpora leteckým přepravcům, kteří vlastně patří mezi nejzasaženější v této koronavirové krizi a do konce tam je velká podpora, byť není specifikováno komu, ale je to podpora právě v oblasti letectví a je to podpora 17 miliard dolarů a trh usuzuje, že zde s velkou pravděpodobností bude těmito penězi podpořit Boeing právě z titulu zajištění národní bezpečnosti. A akcie Boeingu dnes v reakci posilují vlastně nejvýrazněji v historii. Nejvýrazněji minimálně od roku 1980, protože právě akcionáři sází na to, že tato podpora půjde z velké části právě na Boeing.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Svůj stimulační balíček připravila Evropská unie přitom co víme, dá se říct, v čem se podstatně od toho amerického liší? Jsou tam podstatné rozdíly?
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Tak v zásadě obraty balíčky a přesně všechny balíčky, které vstupují do hry tak jsou si podobné, byť existují samozřejmě specifika, takže třeba to co jsem říkal o Boeingu tak to samozřejmě se nebude týkat toho evropského balíčku ale zase tam bude podpora leteckých přepravc, asi podpora Airbusu, a tak podobně. Ale v zásadě vždy jde o zajištění výhodných půjček, výhodnější než, jaké by mohly ty firmy dostat na trhu. Je tam odpuštění nebo odsunutí daňových povinností, a tak podobně.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Změnil ten americký stimulační balíček, řekněme náladu investorů? Může jít nějakou dlouhodobější změnu?
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Může jít o určitý obrat, protože vlastně nyní burzy opět rostou, rostly i včera. Včera rostly nejvýrazněji od roku 1933, když se třeba zaměříme na Dow Jonesův index ve Spojených státech. A vlastně 2 dny po sobě, aby rostly akcie to se přihodilo naposledy 12. února, což bylo ještě předtím vyhrocení té koronavirové krize, takže dává určitou naději, že bychom mohli být na začátku určitého obratu ale musíme být opravdu velice opatrní, protože ty trhy jsou stále velice znejistělé a ta čísla, která chodí, bohužel o těch zemřelých tak nejsou rozhodně nijak povzbudivé a dokonce jsou slyšet hlasy epidemiologů, že třeba Spojené státy ten hlavní náraz ještě teprve čeká, a to by samozřejmě zase ty trhy nechalo spadnout hodně dolů.
Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Děkuju, na slyšenou.
Lukáš KOVANDA, ekonom, Czech Fund
Na slyšenou, hezký večer.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.