#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Paroubek vs. ženské geny

6. května 2010

Děti mění rodiče. Ba co více, mění jejich politické postoje. Čtyři roky starý výzkum Ebonyi Washingtonové, který zveřejnil prestižní American Economic Review, odhalil, že kongresmani, jimž se narodí dcera, zastávají poté i liberálnější postoje (v americkém smyslu slova). Dcery probouzí ve svých rodičích, hlavně otcích, cit pro ženská témata (např. genderová rovnost) usuzuje Washingtonová. Na rozdíl od synů. V českém kontextu by pak nebylo překvapivé, že předvolební kampaň sociální demokracie se i tváří v tvář bezútěšné ekonomické realitě nese v populisticky levicovém duchu, jakoby snad ani žádné recese ani žádného bobtnajícího zadlužení nebylo – Jiřímu Paroubkovi se holt narodila dcera. Zatímco z kongresmanů se v takovém případě stávají přesvědčenější liberálové, Margarita – jež se šéfovi tuzemských socialistů narodila na sklonku loňského roku – mění Paroubka v zavilejšího levičáka. Doleva jako doleva.

Politici jsou však zvláštním druhem. Proto ekonomové Dalton Conley a Emily Rauscherová zkoumali, jaký je dopad ratolestí na politické přesvědčení nejen politiků samých, nýbrž celé veřejnosti. Závěr, jejž před několika dny publikovali pod hlavičkou amerického Národního úřadu pro ekonomický výzkum, je opačný: dcery v rodičích probouzí spíše konzervativní, v českém kontextu spíše pravicové, cítění. Jsou to prý naopak synové, kteří z rodičů dělají liberály. Jak to?

Konzervativní vidění světa (podpora tradiční rodiny, odmítavý postoj k potratům) totiž dle autorů studie – je-li převedeno do praxe – zvyšuje náklady promiskuity a tím pádem zlepšuje vyjednávací pozici žen. Čím více dcer rodiče mají, tím více si přirozeně přejí, aby pozice žen – jejich dcer – byla silná, aby mohly být dále úspěšně šířeny rodinné geny. Ostatně, nové výzkumy odhalují, že emancipace žen a rozvoj ženských hnutí historicky nastaly z důvodu změny v postoji mužů: jejich klíčovým společenským zájmem přestaly být „poslušné manželky u dětí a u plotny“, zatímco se do popředí dostala snaha uchránit dcery před majetnickým vykořisťováním.

Viděno pohledem rodiče a jeho genetického zájmu: liberální politiky nahrávají synům (muži obecně a biologicky inklinují k zplození mnoha potomků s mnoha ženami), kdežto konzervativní politiky vycházejí vstříc dcerám (svazují muže; ženám zaručují, že otec ratolestí do nich bude investovat). Zkrátka, konzervativní politiky odrážejí genetické zájmy žen. Tedy i dcer.

 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře