#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Neprůstřelná regulace je iluzí

13. června 2018
  • Za stavu, kdy se nemovitostní trh přehřívá, může sada opatření ČNB na regulaci hypoték dávat smysl. Alespoň krátkodobě.
  • Dlouhodobě ale její kroky pošlapávají tržní princip.
  • Banka musí dobře vědět, že rozdá-li moc špatných půjček, trh ji ztrestá třeba bankrotem.

Od října bude těžší získat hypotéku. Za stavu, kdy se nemovitostní trh přehřívá, může sada opatření ČNB dávat smysl. Alespoň krátkodobě. Dlouhodobě ale její kroky pošlapávají tržní princip. Ten je přes všechny své nedokonalosti historicky tím nejefektivnějším, co lidstvo ve jménu rozvoje − nejen materiálního − „vynalezlo“. O vynálezu ale tak úplně mluvit nelze. Tržní princip vzniká a udržuje se přirozeně. Ani komunisté jej nevymýtili. V každé historické době se však objevuje nespokojenost s tržním principem a sílí víra, že zásahem jej lze vylepšit. To je mnohdy sporné, neb regulace mívá své nezamýšlené důsledky.

Co nás historie učí u hypoték? Nejefektivněji budou poskytovány za dvou podmínek. Zaprvé – o poskytnutí plně rozhoduje Komerční banka, která je žadateli přirozeně nejblíže. Centralizované rozhodnutí od úřednického stolu neefektivitu nutně zvyšuje, jelikož centrální bankéř nemá o žadateli tolik informací. Zadruhé – banka musí dobře vědět, že rozdá-li moc špatných půjček, trh ji ztrestá – třeba bankrotem.

Bohužel jednáme jinak: regulacemi vytváříme pobídky k jejich obcházení, a když pak banka spadne kvůli obcházení do ztráty, křísí ji daňový poplatník. Nečiňme si iluze, že současná sada regulací je konečně ta „neprůstřelná“, jež nepůjde obcházet. Historicky to vždy šlo a vždy také půjde.

Vyšlo na ihned.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře