Ohlášené mohutné zbrojení Německa má překvapivého vítěze: Orbána
8. března 2025
Své cíle plní i jeho spojenec, Trump, jenž srazil ilegální imigraci z Mexika nejníže v tomto miléniu, takže i proto couvá se cly na Mexiko
Maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi vyšla sázka na Donalda Trumpa v Bílém domě a nyní i na německé zbraně. Ty mu mohou zachránit premiérské křeslo pro příští funkční období. Ještě před válkou na Ukrajině nalákal do Maďarska největší německou zbrojovku, Rheinmetall, která tam hned v několika fabrikách vyrábí tanky, munici či trhaviny.
Plán Německa dramaticky navýšit vlastní výdaje na zbrojení, oznámený tento týden, tak může povzbudit i maďarskou ekonomiku. Berlín za účelem navýšení těchto výdajů hodlá ústavně uvolnit svoji dluhovou brzdu, takže je zjevné, že i vzpruha maďarské ekonomice by mohla být mocná – peníze německého daňového poplatníka by ji poskytly injekci i jinak než skrze fondy EU. Orbánovi mohou pomoci zachránit premiérské křeslo ve volbách příštího roku.
Navíc, od doby těsně před invazí Ruska na Ukrajinu Rheinmetall vlastní 25 % maďarské telekomunikační firmy 4iG. Jejího šéfa vzal Orbán loni koncem roku za Trumpem na Floridu, do jeho sídla v Mar-a-Lago, kde se oba Maďaři potkali i s nejbohatším člověkem planety Elonem Muskem. Akcie 4iG následně vylétly vzhůru – kde se drží (viz graf Bloombergu níže) –, jakmile vyšlo najevo, že se řešila spolupráce právě s Muskovou SpaceX.

Závratný růst akcií 4iG zhodnocuje majetek právě i Rheinmetallu, jehož maďarské aktivity se mu tím více „rentují“, takže tím spíše podpoří Orbánovu snahu učinit z Maďarska evropskou zbrojařskou mocnost.
Své cíle si plní i sám Trump. Za několik týdnů v úřadu amerického prezidenta se mu podařilo redukovat ilegální imigraci z Mexika na nejnižší úroveň minimálně od roku 2000 (viz graf níže). Je to jeden z důvodů, proč částečně couvá se cly na Mexiko. Dalším je tlak autoprůmyslu, jenž Trumpovi „vysvětlil“, že se řadou cel na Mexiko a Kanadu se v tuto chvíli střílí do nohy. Ale hlavně se zavázal, že přestěhuje své výrobní řetězce cele z Mexika a Kanady do USA.
Trochu to hopsá, ale zatím se jede víceméně podle plánu…
