V Česku je podle dat ČSÚ 4,49 milionu domácností. Celkem 32,5 procenta z nich má alespoň jedno dítě. Tedy takových je 1,46 milionu.
Pokud je roční dopad konsolidačního balíčku na takovou domácnost – rodinu – přes 100 tisíc korun, jak tvrdí odbory, měl by stát jen z tohoto titulu vyššího daňového a odvodového zatížení rodin snížit schodek o 150 miliard korun ročně.
Stát ale počítá s tím, že prostřednictvím vyššího daňového a odvodového zatížení sníží schodek celkově jen o zhruba 30 miliard.
Odbory tedy dopad balíčku na běžnou českou rodinu minimálně pětinásobně zveličují.
Pokud nechtějí být kritizovány za zveličování, měly by být schopny vysvětlit, proč je snížení schodku plánované pro příští rok na základě balíčku pouze necelých sto miliard korun. Vždyť pokud by byla běžná rodina zatížena dopadem přes 100 tisíc korun ročně, musel by být celkový přínos balíčku přes 200 miliard korun, což by v podstatě z roku na rok zahladilo celý strukturální schodek českých veřejných financí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.