#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Odbory jako Donald Trump

2. srpna 2018

Firmy vědí nejlépe, kolik mohou lidem přidávat. Hlavní ohrožení naší současné prosperity ztělesňují odbory a jejich tlak na růst mezd. V uplynulých týdnech jim konkuroval Donald Trump se svými cly.

Americký prezident se zřejmě lekl propadu akcií General Motors, jež ohlásily nižší zisk kvůli jeho clům. V obchodním válčení s Evropskou unií si tedy zatím dal „pohov“. Odbory si pohov nedaly.
Plošný růst platů, který žádají, má na naši ekonomiku podobný dopad jako případná Trumpova cla. Pokud by je Donald Trump nadekretoval na německá auta, budou méně konkurenceschopní i čeští výrobci autodílů, kteří zhusta do Německa dodávají; nová cla by na americkém trhu značila přirážku k jejich práci. Odboráři žádaný růst platů či mezd je též přirážkou k práci tuzemských lidí. Čeští vývozci ovšem kvůli němu budou čelit nižší konkurenceschopnosti nejen na americkém, ale na všech exportních trzích. Vývozce si o zvýšené mzdy může marži snížit jen částečně, jinak je musí promítnout do ceny.

Chtějí víc a víc

Je pravda, že vyšší mzda českých zaměstnancům podpoří jejich spotřebu, tedy českou ekonomiku, kdežto Trumpova cla půjdou do americké státní kasy. Jenže spotřeba českých domácností je už teď dlouhou řádku měsíců hlavním tahounem celé naší ekonomiky. Tuzemští spotřebitelé jsou letos nejoptimističtější stran vlastní finanční situace od roku 1998. Firmy jim totiž přidávají přirozeně, bez dekretu odborů. Firma nejlépe ví, kolik má zaměstnanci přidat, aby jej ani za napjaté situace na trhu práce neztratila, ale aby zároveň udržela svoji konkurenceschopnost. O dborář nic takového neví. Chce jen víc a víc. Tím navíc o práci připravuje mnohé z lidí, kteří v odborech organizováni nejsou. Což se zvláště tíživě projeví při další ekonomické krizi. Firmy budou muset propouštět rychleji, než pokud by nebylo nynější odborářské nenasytnosti.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře