Obří exploze v Bejrútu vystřelila zlato nad 2000 dolarů za unci, poprvé v historii
5. srpna 2020
Napětí celosvětově stoupá, nelze vyloučit růst ke 2500 dolarů za unci.
Bezprostředním důvodem dnešního růstu ceny zlata k novému rekordu nad 2000 dolary za unci je obří exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která citelně zvyšuje geopolitické napětí a vyostřuje situaci na Blízkém východě. Zlatu svědčí i další balík fiskálních opatření v USA, který Spojené státy ještě více zadluží, a tedy ještě více znehodnotí americký dolar.
Nelze vyloučit další růst ceny zlata až na 2500 dolarů za unci. Žlutý kov v posledních týdnech s ojedinělou intenzitou nakupují zpravidla velmi dobře informovaní bohatí jednotlivci a zámožné rodiny celého světa v obavě z padajícího dolaru a možné globálně významné bezpečnostní konfrontace, například USA a Číny nebo nyní i blízkovýchodní.
Zlato letos dobývá třetí vrchol od roku 1971, kdy byl opuštěn takzvaný brettonwoodský systém směnných kursů a s ním i navázání amerického dolaru právě na zlato. První z vrcholů nastal v roce 1980, druhý pak před devíti lety.
Pokud zohledníme inflaci, cena zlata byla v roce 1980 ještě o necelou třetinu výše než dnes. V reálném vyjádření se tedy žádný rekord zatím nekoná. Zlato dnes vystoupalo na svoji rekordní dolarovou cenu v nominálním vyjádření, když se kontrakt na drahý kov s okamžitým datem dodání prodával poprvé v historii za více než 2000 dolarů za troyskou unci. Avšak tato suma má menší kupní sílu než suma 850 dolarů v lednu 1980. Až právě tolik tehdy stála troyská unce zlata. Suma 850 dolarů roku 1980 odpovídá zhruba sumě 2660 dolarů roku 2020. Unce zlata tedy musí zdražit o dalších zhruba 660 dolarů, abychom mohli hovořit o rekordní dolarové ceně nejen nominální, ale i reálné.