Dnes začíná vrcholná, „předsilvestrovská“, sezóna prodejců sektu. Ochota Čechů kupovat si šumivé víno se přitom letos navzdory koronavirové krizi nijak nesnižuje, dokonce spíše naopak. Je možné, že letošní poněkud zvláštní Silvestr, poznamenaný nouzovým stavem a zákazem vycházení, si Češi o to více budou chtít zpříjemnit v domácím prostředí větším přísunem „bublinek“. Výrobci a prodejci sektu si tak letos zatím nemohou stěžovat na pokles poptávky jako mnohé jiné sektory tuzemské ekonomiky. Definitivní závěr ale učiní až po posledních dnech roku, po období silvestrovských nákupů, které jsou pro ně jedním z vrcholů sezony.
Jedním z důkazů jsou čísla Celní správy ČR uvádějící, jaký objem šumivého vína se letos v ČR dostal do prodeje. V období ledna až října letošního roku – tedy podle nejnovějších dat Celní správy ČR – se do prodeje v ČR dostalo 99 117 hektolitrů šumivého vína z ČR a zemí EU, což odpovídá 13,2 milionu standardních lahví sektu (o objemu 0,75 litru). Loni za stejnou dobu roku to bylo 96 587 hektolitrů (12,9 milionu standardních lahví sektu). Meziročně se tedy letos dostalo do prodeje o 2,6 procenta více uvedeného šumivého vína.
Přitom v měsících listopadu a prosinci tradičně dochází k citelnému nárůstu objemu šumivého vína dodaného do prodeje, takže lze předpokládat, že celkový objem prodávaného sektu v ČR letos opět překoná úroveň 20 milionů standardních lahví, jako v uplynulých dvou letech.
Podle společnosti Bohemia Sekt si šumivým vínem na Silvestra připíjí 70 procent Čechů. Sekty se mezi nimi těší rostoucí oblibě, stále častěji vyhledávají také šumivá vína typu prosecco. Češi tedy podle všeho nebudou před letošním Silvestrem na sektu v porovnání s loňskem šetřit, ačkoli možnost oslav ve venkovním prostředí je kvůli zákazu vycházení do značné míry vyloučena.
Trend růstu obliby šumivých vín, patrných v uplynulých letech i letos, prospívá také státní kase. Za období letošního ledna až října stát vyměřil za šumivá vína (bez těch dovážených ze zemí mimo EU) takřka 231 milionů korun, loni za stejné období roku do bylo necelých 225 milionů korun.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.